banner15

Saddam mahkeme salonundan atıldı

Soykırım suçlamasıyla yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında Saddam Hüseyin salondan atıldı.

Saddam mahkeme salonundan atıldı
Devrik liderin soykırım suçlamasıyla yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında Saddam Hüseyin salondan atıldı. Saddam Hüseyin kendisindan yana olmakla suçlanan eski yargıç Abdullah el Emiri'nin görevden alınması ve yerine başyargıç olarak Muhammed El Ureybi'nin atanmasını protesto etmek amacıyla oturmayı reddedince yeni yargıcın emriyle salondan çıkarıldı.

Eski liderle beraber bütün savunma avukatları da mahkeme salonunu terketti. İlk yargıç El Emiri'nin görevden alındığı haberi Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin bürosundan yapılan açıklamayla duyurulmuş talebin yargıdan geldiği belirtilmişti. Başbakanlık yetkilileri yargıç Abdullah el Emiri'nin daha yüksek bir göreve atandığını belirtti. Başyargıç, Saddam Hüseyin'e karşı yumuşak davranmakla eleştiriliyordu.

El Amiri, geçen hafta Saddam Hüseyin'e kendisinin diktatör olduğuna inanmadığını, bir insanı diktatör yapanın çevresindekiler olduğunu söylemişti. Saddam Hüseyin ve diğer altı sanık, bu davada Enfal Kampanyası olarak bilinen harekat sırasında 180 bin Kürt sivili öldürmekle suçlanıyor. Saddam Hüseyin ve kuzeni Kimyasal Ali lakabıyla tanınan Ali Hasan el Mecid ile beş diğer sanık, soykırım iddiasıyla yargılanıyor. Tümü hakkında idam cezası isteniyor. Sanıklarsa Kürtlerin o dönemde Irak'ın savaşta olduğu İran'la işbirliği yaptığını, kendilerinin de isyanı bastırmak üzere harekete geçtiğini söylüyor.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48