banner39

Saddam neden aceleyle asıldı?

İranlı El Alem televizyonu Saddam'ın neden hemen idam edildiğiyle ilgili şok bir iddia ortaya attı. İşte El Alem televizyonun iddiası:

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam neden aceleyle asıldı?

Irak hükümeti, Saddam Hüseyin'i Kurban Bayramı'nda idam edilmesi, ardından da infaz görüntülerinin milyonlara ulaşması üzerine dünyanın dört bir tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Hiçbir yetkili, devrik liderin neden böyle apar topar asıldığına ilişkin geçerli bir neden gösteremedi. İran'dan yayın yapan bir televizyon, çarpıcı iddiasıyla bu konudaki tartışmaları alevlendirecek gibi görünüyor. Kanal, ABD'yle Saddam Hüseyin'in gizli bir anlaşmaya vardığını, Irak hükümetinin de bunu öğrenince hemen infazı gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Kızlarının yanına

Arapça yayın yapan El Alem televizyonunun Iraklı üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, Bush yönetimi ile Saddam arasında direnişi durdurmak üzerine gizli anlaşma yapıldı. Buna göre Saddam, Sünni örgütlerin saldırılarını durduracaktı. Karşılığında idam iki hafta ertelenecek, ardından Saddam kızlarının da yaşadığı Ürdün'e kaçırılacaktı.

"İlişkimizi gözden geçiririz"

Ancak Iraklı yetkililer son dakikada bu planı öğrendi ve Başbakan Nuri El Maliki'ye iletti. Devreye ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad girdi ve idamın ertelenmesi için ikna turlarına başladı. Devlet Başkanı Talabani'in imzasının olması gerektiğini belirterek zaman kazanmaya çalıştı.

Ancak Maliki, bir gecede idam kararını imzaladı. İdamla ilgili eleştirilere Maliki dün sert yanıt verdi: "Diktatör Saddam'ın idamı sadece Iraklıları ilgilendiren iç mesele. Irak düşmanlarının iddiasının aksine siyasi bir karar değil. Halkımızın isteklerine saygı duymayan ülkelerle ilişkilerimizi gözden geçirmek zorunda kalabiliriz..."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?