banner39

Saddam Yargıç Karşısına Çıkıyor

Saddam Hüseyin ve eski rejimden yedi yetkilinin yargılanmasına çarşamba günü başlanıyor. Davanın tüm dünyada yakından izlenmesi bekleniyor. Tarık Aziz'in Saddam aleyhine açıklamalarda bulunacağı bildiriliyor. Iraklı bazı kaynaklar Saddam'ın 30 içind

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam Yargıç Karşısına Çıkıyor

Saddam Hüseyin ve eski rejimden yedi yetkilinin yargılanmasına çarşamba günü başlanıyor. Saddam davasının baş yargıcı Raid Cuhi, duruşmanın naklen televizyonlardan yayınlanacağı söyledi. Cuhi mahkemenin açık olacağını ancak güvenlik endişesiyle halkın duruşma salonuna girişine yasak getirilebileceğini belirtti. Devrik Irak lideri, Bağdat'ın kuzeyindeki Duceyl kasabasındaki Şiilerin, 1982 yılında katledilmesinden sorumlu olmakla suçlanıyor. Bu dosyanın ardından, Saddam Hüseyin'in suçlandığı ve halen soruşturmaları süren davaların da ardarda gelmesi bekleniyor.
Halepçe'de Kürtlerin kimyasal gaz kullanılarak öldürülmesi de, bu davalardan biri. Saddam Hüseyin ayrıca doksanlı yılların başında Kuveyt'in işgali nedeniyle de suçlanabilir. Eğer, suçlu bulunursa eski Irak liderinin idam cezasına çarptırılması da söz konusu. Iraklı bazı yetkililer Saddam'ın mahkemede alınacak idam kararının ardından 30 gün içinde idam edileceğini vurguluyorlar.
Ancak mahkemenin tam yeri güvenlik gerekçesiyle gizli tutuluyor. Bu yargılamanın tamamen Iraklıların yürüteceği bir süreç olduğu belirtilse de, mahkeme salonuna girmek için başvuranlar Amerikan subaylarınca inceleniyor. Irak'ın eski lideri beş yargıç tarafından yargılanacak. Mahkeme salonu son derece sıkı koruma altındaki Yeşil Bölge'de özel olarak yapıldı. Bu arada, devrik Irak Başbakan yardımcısı Tarık Aziz'in serbest bırakılması karşılığında Saddam aleyhine açıklamalarda bulunabileceğini açıkladı. 

HRW Saddam Hüseyin için kaygılı
 
New York merkezli "Human Rights Watch-İnsan Hakları İzleme Örgütü" (HRW) devrik liderin, 1982 yılında Duceyl'de yaşananlarla ilgili olarak insanlığa karşı suç işlemekten yargılanacağı davanın, uluslararsı standartlara uygun olmayabileceğinden endişeli. Ayrıca ölüm cezası istemi, sürece olası siyasi müdahale ve kanıtların şüpheye yer vermeyecek nitelikte olması şartı bulunmaması, kaygı yaratan diğer unsurlar olarak sıralanıyor. Human Rights Watch, bununla birlikte mahkemenin, Saddam Hüseyin yönetimi sırasında mağdur olan yüzbinlerce insana gerçeğin anlatılması ve adaletin yerine getirilmesi bakımından benzeri görülmemiş bir fırsat yarattığını kaydetti. 

Saddam'a İngiliz avukat

Ağustos ayından bu yana devrik Irak liderini Iraklı avukat Halil Duleymi temsil ediyordu. Ailenin avukatı Abdülhak Aleni, yeni ekipte Amerikalı, Avrupalı ve Arap avukatların yer alacağını söyledi. Saddam Hüseyin'i savunacak bu kişilerin ilk işinin, eski Irak lideri ile görüşmeye çalışmak olacağı bildiriliyor. Saddam Hüseyin'e yönelik suçlamalar ise savunma ekibine resmen bildirilmiş değil.  
Abdülhak Aleni BBC'de yayımlanan Newsnight programına verdiği demeçte Irak Özel Mahkemesi'nin işgalci güçler tarafından kurulduğunu, bu mahkemenin uluslararası yasalar çerçevesinde işgal edilen topraklardaki hukuk sistemini değiştirme hakkı olmadığını söyledi.   
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in avukatları, İngiliz bir avukatın yardımını istedi. Anthony Scrivener'dan Saddam'a yönelik kitle katliamı suçlamalarında mahkemenin hukuka uygunluğunu inceleyecek heyete başkanlık etmesi istendi. Barodan yapılan açıklamaya göre, Scrivener, bu öneriyi ancak koşullar uygun olduğunda ve Saddam'ın ekibi yeniden talepte bulunduğunda kabul edecek. Saddam'ın avukatları, mahkemenin meşruiyetini sorgulayarak Saddam'a yönelik tüm suçlamaları bilmediklerini ifade ediyorlar.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?