banner39

Saddam yeniden hakim karşısında

2 gün önce Duceyl davasından idam kararı çıkan Saddam, bu kez 'Enfal Davası' için mahkeme karşısında.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam yeniden hakim karşısında

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin hakkında Duceyl davasında verilen idam kararı Kuzey Irak'taki Kürtler'in sevinç gösterileri ile karşılanırken, Kürt yöneticiler, Saddam'ın Kürtler'i katlettiği iddiasıyla yargılandığı 'Enfal Davası' sonuçlanmadan asılmamasını istedi. Kuzey Irak'taki yerel Kürt hükümeti, Irak Yüksek Mahkemesi'nin devrik Irak lideri Saddam Hüseyin ve 2 yardımcısı hakkında verdiği idam kararını adil ve yerinde karar olarak değerlendirirken, 182 bin Kürt'ün öldürülmesi ile ilgili açılan Enfal davasının sonuçlanıp karara bağlanmadan idamın yürürlüğe konulmamasını istedi.

Saddam ile ilgili kararın açıklanmasından sonra Erbil'de bir basın toplantısı yapan yerel Kürt hükümetinin sözcüsü Halit Salih, Saddam ve yandaşlarının şu aşamada idam edilmeleri halinde, lrak'ın siyasi uzlaşı planı üzerinde olumsuz etki yaratacağını, Saddam hakkındaki suç dosyalarının tamamlanmasından sonra, idam kararının uygulanmasını istedi.


Erbil'deki yerel Kürdistan Bölge Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki ise, Saddam Hüseyin'e idam cezası verilmesinin ülkedeki şiddeti azaltacağını öne sürdü. Kerküki, "Saddam Hüseyin'in mahkumiyeti terörist saldırıları azaltabilir. Bu karar karar ile, devrik başkanın yandaşları tüm iktidara gelme umutlarını kaybedecek. Saddam kalıntıları iktidara dönmeyi hayal ediyor. Bu mahkumiyet ile, artık bu yeni ülkeyi yönetme umudu kalmadı, bu da onları dağıtabilir" diye konuştu.

New York Times gazetesi: Saddam asılmasın

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Irak'ta adaletin henüz tam anlamıyla sağlanmadığını belirterek devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in idamının ertelenmesi çağrısında bulundu. Ölüm cezasına karşı olan gazetede yer alan bir makalede, Saddam'ın Irak'ta yaptığı gaddarlıklardan tümüyle sorumlu tutulması gerektiği vurgulanırken, ayrıca yine Saddam'ın insafsızca böldüğü Irak halkının eğitilmesi ve durumlarının iyileştirilmesi gereğinden sözedildi. Makalede Başkan Bush'un, Saddam davasının, Irak halkının "bir zorbanın yönetiminden hukukun üstünlüğüne geçme çabalarında bir dönüm noktası"olarak tanımlamasının aşırı olduğu yorumu da yapıldı.

Yazıda, Irak'ta baskın olan Şii ve Kürt politikacıların, Saddam davasını ve verilen cezayı kendi siyasi amaçları için kullanmaya çalışmalarından esef duyulduğu da belirtilerek, Saddam'ın idam kararının, Kürtlere yönelik şiddet eylemlerinden yargılanacağı ikinci bir duruşmanın tamamlanmasına imkan verecek bir süreye kadar ertelenmesi çağrısında bulunuldu.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?