banner15

Saddam yine mahkemden atıldı

Saddam, Bağdat'ta yargılandığı davada dördüncü kez mahkeme salonundan atıldı.

Saddam yine mahkemden atıldı

1988'de Kürtlere yönelik Enfal Operasyonu nedeniyle soykırım suçundan yargılanan devrik lider, bugünkü duruşmasında baş yargıçla, Kur'an'dan bir ayet okumaya çalışması üzerine tartıştı. Saddam Hüseyin ayete atıfla, Baas Partisi üyelerine, Irak'taki Amerikan güçlerine karşı mücadeleyi sürdürmeleri çağrısı yaptı.

Bunun üzerine baş yargıç önce devrik liderin mikrofonunu kapadı, daha sonra da görevlilerden onu mahkeme salonu dışına çıkarmalarını istedi. Baş yargıcı protesto eden sanıklar ayağa kalkarken, onlardan Hüseyin Raşid el-Tikriti kendisini koltuğuna oturtmaya çalışan görevliye yumruk attı ve mahkeme salonu dışına çıkartıldı. Duruşma daha sonra basına kapalı sürdü.

Devrik liderin avukatları ise Irak hükümetinin müdahelesini gerekçe göstererek davayı boykot ediyorlar. Davada halen savunma makamını mahkemenin atadığı avukatlar oluşturuyor.

Dünkü duruşmada perde arkasından ifade veren bir Kürt kadın, Saddam Hüseyin'e bağlı güçlerin ailesinin bazı üyelerini diri diri toplu mezara gömdüğünü söylemişti. 1988'de Iraklı Kürtleri hedef alan Enfal Operasyonu'nda 180 Kürdün öldürülmüş olabileceği öne sürülüyor.

Saddam Hüseyin dahil yedi sanık davada suçlu bulunmaları halinde ölüm cezasına çarptırılabilecek. 69 yaşındaki Saddam Hüseyin önceki duruşmalarda, Kürtlere karşı uyguladığı politikaları savunmuş ve onları "İran ve siyonistlerle birlikte çalışmakla" suçlamıştı. Saddam Hüseyin daha önce de 1982'de Duceyl'de 148 Şii'nin öldürülmesi nedeniyle yargılanmıştı. Bu davada artık karar bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48