banner39

'Saddam'a hakaret edilmedi'

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Rubayi, Saddam Hüseyin'in Internete sızan idam görüntülerinde devrik lidere 'hakaret edildiğine' yönelik eleştirileri reddetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Saddam'a hakaret edilmedi'

Rubayi, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, odada bulunanlardan bazılarının radikal Şii lideri Mukteda Sadr'ın adını söylediğini, Saddam'ınsa onlara cevap verdiğini belirterek, "Hakaret nerede anlamadım" dedi.

"Odayı terk ettiğimde olup bitenden gurur duyuyordum, her şey kurallara göre olmuştu" diyen Rubayi, "Ancak video görüntüleri sayesinde, bazı hatalar yapıldığını gördüm, bunun dikkate alınması gerek. Bu konuda harekete geçmeliyiz" diye konuştu.

Rubayi, idamın ardından odadaki bazı kişilerin cesedin etrafında dansı andıran hareketler yaptığına ilişkinse "bunun Iraklıların bir geleneği olduğunu, bu kişilerin, cesedin çevresinde dans edip duygularını ifade ettiğini" belirterek, "Bunda ne sorun var" dedi.

İnternete sızan görüntülerin ardından Irak Başbakanı Nuri El Maliki, görüntüleri sızdıranların cezalandırılacağını söylemiş ve bu kişileri tespit etmek için soruşturma komisyonu kurulmasını istemişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?