banner39

Saddam'a idam cezasının yankıları

Saddam Hüseyin hakkında verilen idam kararının Türkiye ve dünyadaki yankıları.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam'a idam cezasının yankıları

Kayseri'de gazetecilerin soruları üzerine, Irak'ın birliğinin ve siyasi bütünlüğünün devam etmesine çok önem verdiklerini söyledi. Irak'ın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve siyasi birliği olan bir ülke olduğunu söyleyen Gül, "Kendi seçimini yapmış ve bir göreve gelmiş bir hükümet ve parlamento var" diye konuştu.

Irak halkının geçmişten beri büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Gül, "Gerek Saddam döneminde girdikleri anlamsız savaşlar, İran ile Kuveyt ile yapılan savaşlar nedeniyle milyonlarca insan öldü. Bütün bu sıkıntılardan sonra 'Irak tekrar düzlüğü çıksın' diye beklenen bir dönemde, maalesef Irak şimdi başka sıkıntılarla uğraşıyor" dedi.

Irak'ın bütünlüğünün devam etmesi gerektiğini, bu konuda son günlerde bazı yanlış düşünceler olduğunu kaydeden Gül, "Yanlış alternatifler ortaya konuyor. 'Acaba Irak bölünse daha mı iyi olur. Bu karmaşa biter mi' diye. Bu konuda herkesin dikkatini çekiyoruz. Böyle bir şey sakın alternatif olarak düşünülmesin. Çünkü öyle bir şey Irak'ı inanılmaz ayrı bir kaosun içine sokar. Komşular da tabii çok farklı davranmaya başlar. Bu sadece Irak'ın problemi değil. Tüm bölgenin, dolayısıyla tüm dünyanın problemi ağırlaşır. Kendi ülkelerine sahip çıksınlar. Arap, Kürt bunlar hep Irak vatandaşıdır. Irak da onlarındır. Biz de komşuları olarak onlara yardımcı olmayı arzu ediyoruz" diye konuştu.

ABD: SADDAM KARARI DÖNÜM NOKTASI

ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad, Saddam Hüseyin ve iki yardımcısına ölüm cezası verilmesinin, "Irak'ta özgür bir toplum kurulması doğrultusunda önemli bir dönüm noktası" olduğunu söyledi.

Halilzad, yaptığı açıklamada, "Bu davada hakimler, savcılar ve savunma avukatlarının hepsi, sindirmelere karşı cesaret göstermişlerdir. Adaleti sürdürme kararlılıkları, ülkenin şu anda karşılaştığı zor koşula rağmen Irak'ta hukukun üstün geleceğinin bir işaretidir" dedi. Halilzad, şunları kaydetti:

"Ülke, hukuka dayalı özgür bir toplum kurulması doğrultusunda önemli başka bir adım atarken, bugün Irak için önemli bir dönüm noktasıdır. Iraklıları gelecek haftalarda zor günler bekleyebilir, ancak Saddam ve rejiminin defterini kapatmak daha iyi bir gelecek inşa etmek ve birlik için fırsattır."

ZAPATERO: YAPTIKLARININ HESABINI VERMELİ

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, hakkında ölüm cezası kararı verilen Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in bir vatandaş ve bir siyasi lider olarak yaptıklarının hesabını vermesi gerektiğini söyledi.

Zapatero, bir zirve için bulunduğu Uruguay'da düzenlediği basın toplantısında, ölüm cezasına karşı olduklarını belirterek, "Saddam, her vatandaş ve siyasi lider gibi yaptıklarının hesabını vermeli" diye konuştu.

Irak'taki birliklerini göreve geldikten kısa bir süre sonra 2004'te çeken Zapatero, Irak'ta şiddet olaylarında her gün meydana gelen can kaybından endişeye kapıldığını belirtti ve bu krizin baş oyuncularının stratejilerini değiştirmelerini istedi.

Zapatero, Irak'ta 2003'te savaşın başlamasından bu yana şartların hızla kötüleştiğini belirterek, "Değişiklikler ne kadar kısa sürede yapılırsa, Irak'ın geleceği için daha iyi olur" dedi.

IRAK HÜKÜMETİ: BEKLENEN KARARDI

Irak hükümeti, Duceyl davasında eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in ölüm cezasına çarptırılmasını "Beklenen karardı" şeklinde değerlendirdi.

Şiilerin liderliğindeki koalisyon hükümetinin sözcüsü Ali El Dabbag, yaptığı açıklamada, "Bu kararın Saddam'ın hak ettiğinden az olduğunu, çünkü suçlarının daha büyük olduğunu ve daha başka bir cezanın mümkün olmadığını"söyledi.

Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Reuters'a yaptığı açıklamada, mahkemenin profesyonel ve adil olduğunu kanıtladığını ve Saddam'a Irak halkı karşısında 35 yıldır inkar ettiği adaletin verildiğini ifade etti.

Kararın, Irak tarihinin bu trajik ve kötü sayfasını kapatmasını beklediğini belirten Salih, Irak halkının bunu hiçbir zaman unutmaması ve hükümdarlığın yeniden yükselmesine izin vermemesi gerektiğini söyledi.

Şii blokun lideri Abdülaziz El Hekim de, partisinin yayın organına yaptığı açıklamada, şimdi Iraklıların birlik olması zamanının geldiğini söyledi.

El Hekim, Saddam'ın hükümdarlığının ve adaletsizliğinin sonsuza kadar bittiğini belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen bir Sünni milletvekili ise "siyasi bir mahkemenin verdiği siyasi bir kararın" söz konusu olduğunu savundu.

TALABANİ: MAHKEME ADİLDİ

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, devrik lider Saddam Hüseyin'in yargılandığı mahkemenin adil olduğunu, ancak karar hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Devlet Başkanı Talabani, Fransa'nın başkenti Paris'te kaldığı otelde Associated Press ajansına verdiği demeçte, “Mahkemenin adil olduğunu düşünüyorum” dedi.

Talabani, ülkesinde gerilim yaratacağı endişesiyle mahkeme kararı hakkında yorum yapmayacağını belirterek, “Irak adliyesinin bağımsızlığına saygı göstermeliyim, çünkü benim yorumlarım durumu etkileyebilir” diye konuştu.

MALİKİ: KARANLIK BİR DÖNEMİN SONU

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, devrik lider Saddam Hüseyin'in Duceyl davasında idama mahkum edilmesi kararının, "karanlık bir dönemin" sonunu işaret ettiğini söyledi. El Maliki, El Irakiye televizyonuna yaptığı açıklamada, "Karar, karanlık bir dönemin sonunu işaret ediyor" ifadesini kullandı.

"Bugünkü kararın, Duceyl'deki ailelere ve diktatörün adaletsizliğine maruz kalanlara adalet götürdüğünü" kaydeden El Maliki, "Saddam Hüseyin'in idama mahkum edilmesi, bu ülkenin tarihindeki karanlık bir dönemin sonudur, demokratik ve özgür bir Irak'ta yeni bir dönemin başlangıcıdır" dedi.

SADDAM'IN KIZINDAN YORUM YOK

Irak'ın ABD tarafından devrilen ve bugün Duceyl davasında idama mahkum edilen Saddam Hüseyin'in savunma ekibinden Lübnanlı avukat Büşra Halil, devrik lider hakkında verilen kararın ve mahkeme sürecinin meşru olmadığını söyledi.

Amman'da bulunan ve El Cezire televizyonuna demeç veren Halil, "Bu karar, tıpkı mahkeme süreci gibi meşru değildir. Siyasi bir mahkemenin söz konusunu olduğunu biliyoruz. Mahkeme, Amerikan çıkarlarına hizmet için siyasi nedenlerle kuruldu, işte bu yüzden bu mahkemenin meşru bir karar açıklamasını bekleyemeyiz" dedi.

Saddam Hüseyin'in Ürdün'de yaşayan kızı Raghad ise "şu anda yorum yapmak istemediğini" açıkladı. Tek bir sanığın beraat ettiği bugünkü duruşmada, Saddam Hüseyin, Barzan İbrahim El Tikriti ve Avad Ahmed El Ali'ye idam, Taha Yasin Ramazan'a ömür boyu hapis, Baas partisinin 3 eski Duceyl sorumlusuna ise 15'e yıl hapis cezaları verildi.

SADDAM'DAN IRAKLILARA: İNTİKAM ALMAYIN

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Iraklılara yönelik mesajda, "mezhep şiddetinden kaçınmaları" ve "işgalcilerden intikam almamaları" çağrısında bulundu.

Duceyl davasında hakkında insanlığa karşı suç işlemekten ölüm cezası verilen Saddam'ın avukatı Halil El Duleymi, Associated Press'e Bağdat'tan telefonla yaptığı açıklamada, Saddam'ın Irak halkına mesajının, mahkemenin kararını açıklamasından önce Bağdat'ta bu sabah yapılan toplantıda geldiğini söyledi.

Saddam'ın Iraklılardan mezhep şiddeti karşısında birlik olmalarını istediğini kaydeden Duleymi, devrik liderin Iraklılardan "Amerikalı işgalcilerden intikam almamalarını, affetmelerini" istediğini de belirtti.

Duleymi, Saddam'ın ölüm cezasına çarptırılacağını bildiğini, bu yüzden karardan sonra bu mesajını Irak halkına ve dünyaya iletmesini istediğini bildirdi.

El Duleymi'ye göre, Saddam Hüseyin, "kendisinin yenilemeyeceğini, yenileceklerin Acemlerle Amerikalılar olacağını" söyledi.

AVUKATI: MORALİ DEMİR GİBİ

Irak'ın ABD tarafından devrilen lideri Saddam Hüseyin'in avukatlarından Tunuslu Ahmed Seddik, devrik liderin Duceyl davasıyla ilgili olarak idam cezasına çarptırılmayı beklediğini, bununla birlikte moralinin demir gibi olduğunu söyledi.

Saddam Hüseyin ile dün görüşen savunma ekibinden olan Seddik, "Dün akşam üstü kendisiyle 12 avukat görüştü. Görüşme 4 saatten fazla sürdü. Morali demir gibiydi. Bize idama mahkum edileceğini söyledi. 'Siz elinizden geleni yaptınız' diyerek o bize moral verdi" dedi.

Savunma ekibinin hayale kapılmamakla birlikte yine de temyize gideceğini duyuran Seddik, ekibin karara şaşırmadığını, çünkü mahkemenin tutumunun bu karara doğru gittiğini anladıklarını belirtti.

Seddik, "Bu karar, (ABD Başkanı George) Bush'a karşılaştığı seçim zorluklarını aşmasına yardım etmek için bir hediyesidir" yorumunda bulundu.

Saddam Hüseyin'in Fransız avukatı Emmanuel Ludot ise devrik lider hakkındaki kararın sürpriz olmadığını belirttiği açıklamasında, uluslararası topluma idam cezasıyla mücadele çağrısında bulundu.

Ludot, France-Info radyosuna verdiği demeçte, "Hiçbir zaman tanımadığımız kötü niyetli bu mahkeme tarafından verilen karar kimse için sürpriz olmadı. Ama Saddam Hüseyin dosyası kelimenin tam anlamıyla bir diktatörün savunması değil, idam cezasıyla bir mücadeledir" ifadesini kullandı.

SADDAM'IN AVUKATINA DAVA

Iraklı Başsavcı Cafer El Musavi, Saddam Hüseyin'in avukatlarından ABD'nin eski Adalet Bakanı Ramsey Clark hakkında, mahkemeye ve Iraklılara hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılacağını açıkladı.

El Musavi, bugünkü karar duruşması başlar başlamaz salondan çıkarılan Clark'ın mahkemeye ve Irak halkına hakaret ettiğini ve onu salondan atmaktan başka çare olmadığını söyledi.

Clark, Mahkeme Başkanı Rauf Raşid Abdürrahman tarafından, "Çıkın salondan, Irak halkı ve mahkemeyle alay etmek için Amerika'dan geldiniz" diyerek salondan atılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?