banner39

Saddam'dan Irak halkına mektup

Irak halkına mektup gönderen Saddam, "Zafer yakın, Irak halkı birliğini korusun" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam'dan Irak halkına mektup

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, Irak halkına hitaben avukatı aracılığıyla yayımladığı açık mektupta, ABD işgaline karşı ''zaferin yakın'' olduğu ifadesini kullandı ve halka farklılıklarını bir tarafa bırakıp, yalnızca ''ABD askerlerini ülkeden sürme'' amacına yönelmeleri çağrısında bulundu. Saddam Hüseyin, tutulduğu hapishanede 4 saat süren görüşmelerinde avukatı Halil Duleymi'ye yazdırdığı belirtilen mektubunda, direnişçilere de muhaliflerine karşı ''yüce gönüllülük'' göstermelerini istediğini ve kendisinin, 2 oğlunu öldürenlere yardım eden Iraklılar'ı affettiğini söyledi.

Mektubun bir kopyasının kendilerine ulaştığını duyuran Reuters Ajansı'na göre Saddam Hüseyin, Iraklılar'a hitaben, ''Zafer yakın ancak sizin yakın hedefinizin ülkenizi işgal güçlerinden kurtarmakla sınırlı olduğunu unutmayın'' dedi. Hüseyin, direnişin belkemiği olarak nitelenen Sünniler'e de, oğulları Uday ve Kusay'ı öldüren (Mart 2003'te Musul'da bir evde) ABD askerlerine yardım eden Iraklı muhbirleri affetmelerini, ''yakın olan'' zafere ulaştıklarında intikamı bir kenara bırakmaları çağrısında bulunduğunu söyledi.

Hakkındaki insanlığa karşı suç işlemekle ilgili ithamlardan açılan davanın Ekim 2005'te başlamasından bu yana sansürsüz olarak mesajını iletebilmek için ilk kez açık mektup yayımlama yoluna başvurduğunu belirten Hüseyin, yandaşlarına, muhaliflerine karşı aşırı güç kullanımından kaçınmaları çağırısında bulundu. Hüseyin, direnişi desteklemekte başarısız olan muhaliflere aşırı güç kullanımının yalnızca ''ABD karşıtı geniş halk desteğini'' yokedeceğini bildirdi.

Irak'ta şubat ayında bir Şii türbesine düzenlenen bombalı saldırının ardından Şiiler ve Sünniler arasında mezhep ayrılığına dayalı şiddetin tırmanmasından acı duyduğunu ifade eden devrik lider, Iraklılar'ın birliğini koruması çağrısında bulundu.

Saddam'a idam kararı çıkabilir!

Irak'ın ABD tarafından devrilen devlet başkanı Saddam Hüseyin ve 7 diğer sanığın yargılandığı Duceyl davasına bakan mahkeme, yarın toplanarak karar tarihini açıklayacak. Başsavcı Cafer El Musavi, Irak'taki yüksek mahkemenin yarın sanıklar ve avukatlar olmadan, sadece karar duruşmasının tarihini açıklamak üzere toplanacağını söyledi.

Saddam Hüseyin ve sanıklardan eski istihbarat şefi Barzan El Tikriti ile eski başkan yardımcısı Taha Yasin Ramazan hakkında idam cezası isteniyor. Saddam Hüseyin'in savunma avukatlarından Iraklı Halil Duleymi ise yarınki duruşmada hazır bulunacaklarını, Saddam Hüseyin'in iyi ve moralinin yerinde olduğunu da söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?