banner39

Saddam'ı Kaddafi'nin Kızı Savunacak

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yargılanmasına yarın başlanıyor. Saddam'a Irak’ta iktidarda olduğu 1968-2003 yılları arasındaki döneme ait pek çok suçlama yöneltilecek. Avukatları arasında Kaddafi'nin kızı Ayşe Muammer ve Malezya'

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam'ı Kaddafi'nin Kızı Savunacak

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, bugün özel mahkemede yargılanmaya başlayacak. Saddam Hüseyin'in yargılanması, sonuca en hızlı varılabileceği   düşünülen, 1982 Duceil katliamı davasıyla başlayacak. Devrik lider ve 7 yakın adamı, Bağdat'ın 50 kilometre kadar kuzeyinde bulunan Şii kasabası Duceil'deki saldırganların Saddam Hüseyin'e suikast girişimlerinin başarısız olmasından sonra, kentteki 143 kişinin idam edilmesi ve yaklaşık 1500 kişinin tutuklanarak  işkence görmesinden sorumlu tutulacak. Jürinin olmayacağı davada baş yargıç tanıkları sorgulayacak ve davada görevli 5 yargıç, Saddam ve adamlarının suçlu ya da suçsuz olduğuna karar verecek. Yargıçların isimleri, savcıların adları gibi güvenlik nedenleriyle açıklanmıyor.     
        
Suç dosyası kabarık  
   
Devrik liderin İran-Irak savaşı sırasındaki olaylardan, 1988’deki Halepçe katliamına, siyasi rakiplerin öldürülmesinden, işkence ve kayıp dosyalarına ve Birleşmiş Milletler kararlarının ihlaline kadar pek çok farklı konuda yargılanması bekleniyor. Suçlamaların başlıcaları şöyle sıralanıyor: Halepçe katliamı, binlerce İranlı savaş esirinin toplu idamı, Kuzey Irak'ta Kürtlere karşı soykırım, Kuveyt işgalinde Lahey ve Cenevre sözleşmelerini ihlal etmek, Güney Irak'taki binlerce Şii'in 1991 yılında başlattıkları isyanı kanlı bastırma, 10 bin muhalifin işkence görmesi ve ölümü, Irak’ta yaşayan İran kökenlilerin öldürülmesi ve Kerkük ile Kuzey Irak’ta Arap olmayanların katledilmesi gibi suçlamalar da iddia makamının eski devlet başkanları hakkında hazırladığı dosyalar arasında yer alıyor.  
  
Savunma ekibi  
        
Ragad Saddam Hüseyin: Saddam Hüseyin'in en büyük kızı. Ragad ve  küçük kız kardeşi, ABD'nin Irak'ı işgal etmesinden kısa süre sonra Ürdün'e kaçmıştı.     
Halil Duleymi: Ragad tarafından geçen yıl tutulan Bağdatlı avukat.  Irak Barosu'nun üyesi.     
Abdulhak Alani: İngiltere'de yaşayan Irak doğumlu avukat. Ragad'ın  yasal danışmanı.     
Ramsey Clark : 1960'larda ABD Adalet Bakanlığı yapan Clark, Irak savaşının önde gelen muhalifleri arasında yer aldı. Clark'ın son 15  yılda Saddam'la çok kez bir araya geldiği bildiriliyor. Devrik liderin  savunma ekibine dışardan danışmanlık yapacak.

Mahattir Muhammed: Malezya'nın eski Başbakanı. Saddam Hüseyin'in savunma ekibine, yine dışardan danışmanlık yapmak üzere bu yılın başında katıldı.     
Ayşe Muammer Kaddafi: Libya lideri Muammer Kaddafi'nin kızı. Hukuk  profesörü olan Ayşe Kaddafi, Saddam'ın hukuk danışmanlarına ağustos 2004'te katıldı.    

Baas sonrası Irak
   
Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, Irak'ta yeni kurulan özel mahkemede yargılanıyor. Irak'ta Amerikan müdahalesi ve Saddam Hüseyin'in devrilmesinin ardından meydana gelen olaylar ana başlıklarla şöyle:
9 Nisan 2003: Amerikan askerleri Bağdat'a girdi. Firdevs Meydanı'ndaki Saddam Hüseyin heykelinin yıkılması yeni dönemin simgesi oldu.
13 Temmuz 2003: ABD, Irak'ta 25 kişilik bir geçici yönetim konseyi atadı.
13 Aralık 2003: Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit yakınlarındaki Advar'da ele geçirildi.
8 Mart 2004: Geçici Yönetim Konseyi, geçici anayasayı hazırladı.
28 Mayıs 2004: Geçici Yönetim Konseyi, İyad Allavi'yi başbakanlığa getirdi.
28 Haziran 2004: İşgal yönetimi, yetkilerini Allavi hükümetine devretti.
1 Temmuz 2004: Saddam Hüseyin, ön duruşmada kendisine yöneltilen savaş suçu ve soykırım suçlarını reddetti.
6 Ekim 2005: Amerikan silah denetçileri, 1991'den sonra Saddam rejiminin kitle imha silahı ürettiğine dair kanıt bulamadı.
30 Ocak 2005: Iraklılar, yeni 275 sandalyeli meclisin üyelerini seçti. Şiiler oyların yüzde 48'ini, Kürtler yüzde 26'sını aldı.
29 Mart 2005: Yeni ulusal meclis toplandı.
6 Nisan 2005: Celal Talabani devlet başkanlığına, Şii Adil Abdülmehdi ile Sünni Gazi El Yaver yardımcılıklarına getirildi.
7 Nisan 2005: Şii kökenli İbrahim Caferi başbakanlığa getirildi.
28 Nisan 2005: Yeni Irak hükümeti meclisden güvenoyu aldı.
28 Ağustos 2005: Uzun müzakereler ve itirazların ardından yeni anayasa taslağı hazırlandı.
15 Ekim 2005: Yeni anayasa taslağı referanduma sunuldu. 
 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?