banner15

Saddamı yargılayan hakim konuştu

Şiiler'in öldürülmesi davasına bakan ilk başhakim Rizkar Muhammed Emin, Saddam'ın idam edilmesinin Irak kanunlarına aykırı olduğunu söyledi.

Saddamı yargılayan hakim konuştu

Emin, Irak kanunlarının idam cezalarının bayramda infaz edilmesini yasakladığını ifade etti. Irak'ta Sünniler Kurban Bayramı'nı Cumartesi, Şiiler ise Pazar günü idrak etti. Emin ayrıca kanunların, idam cezalarının temyiz mahkemesinin kararından 30 gün sonra infaz edilmesini öngördüğünü, infazın 26 Aralık'taki mahkeme kararından hemen sonra gerçekleştirilmesiyle kanunların bir kez daha ihlal edildiğini savundu. Yetkililer ise kanunların, infazın temyiz mahkemesi kararından sonra 30 gün içinde gerçekleştirilmesini öngördüğüne hükmetti.

Hatırlandığı gibi Emin, Saddam Hüseyin'e karşı yumuşak davrandığı gerekçesiyle gördüğü siyasi baskılardan dolayı mahkemedeki görevinden istifa etmiş, yerine başka bir hakim tayin edilmişti.

Irak Milli Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai ise, Kurban Bayramı'nın gün ışığıyla başladığını, infazın ise gün doğmadan yapıldığını savunarak idamın bayramda yapılmadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48