banner39

Saddamı yargılayan hakim konuştu

Şiiler'in öldürülmesi davasına bakan ilk başhakim Rizkar Muhammed Emin, Saddam'ın idam edilmesinin Irak kanunlarına aykırı olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddamı yargılayan hakim konuştu

Emin, Irak kanunlarının idam cezalarının bayramda infaz edilmesini yasakladığını ifade etti. Irak'ta Sünniler Kurban Bayramı'nı Cumartesi, Şiiler ise Pazar günü idrak etti. Emin ayrıca kanunların, idam cezalarının temyiz mahkemesinin kararından 30 gün sonra infaz edilmesini öngördüğünü, infazın 26 Aralık'taki mahkeme kararından hemen sonra gerçekleştirilmesiyle kanunların bir kez daha ihlal edildiğini savundu. Yetkililer ise kanunların, infazın temyiz mahkemesi kararından sonra 30 gün içinde gerçekleştirilmesini öngördüğüne hükmetti.

Hatırlandığı gibi Emin, Saddam Hüseyin'e karşı yumuşak davrandığı gerekçesiyle gördüğü siyasi baskılardan dolayı mahkemedeki görevinden istifa etmiş, yerine başka bir hakim tayin edilmişti.

Irak Milli Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai ise, Kurban Bayramı'nın gün ışığıyla başladığını, infazın ise gün doğmadan yapıldığını savunarak idamın bayramda yapılmadığını ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?