Saddam'ın acele idamının nedeni anlaşıldı

Saddam Hüseyin'in kurtarılması için uluslararası baskılar artınca Kurban Bayramı'nda idam edildiği ortaya çıktı.

Saddam'ın acele idamının nedeni anlaşıldı


Irak'ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüyin'in tepkilere neden olan infazının niçin Kurban Bayramı sabah gerçekleştiği anlaşıldı. 

Irak'ın Amerikan işgaliyle devrilen lideri Saddam Hüseyin'in kurtarılması yönünde uluslararası baskılar artması üzerine Kurban Bayramı'nda infaz edildiği ortaya çıktı.

İngiltere'de yayınlanan Şark el Avsat gazetesi, Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak el Rubai'yle yaptığı röportajı, internet sitesinden İngilzce olarak yayınladı. Saddam Hüseyin'in idamıyla ilgili ayrıntıları anlatan Rubai, ABD Başkanı George Bush'un idamı coşkuyla karşıladığını söyledi.

Rubai, Saddam'ın 30 Aralık 2006'da Kurban Bayramı'nın birinci gününde idam edilmesi sırasında kasıtlı olmayan birçok hata yapıldığını da itiraf etti. 'Biz darağacına çıkmayı biliyorduk, fakat daha önce kimseyi idam etmemiştik' diyen Rubai, şunları söyledi: "Önce doğrudan idam odasına gittik fakat kararın sanığa başka bir odada tebliğ edilmesi gerektiğini söylediler. Bundan sonra beyaz bir gömlek, ceket ve pantolon giyen Saddam'ı yeniden idam odasına getirdik. Ben sağ tarafında duruyordum. Üç dakika boyunca bana baktı ve sonra, 'Korkma' dedi. O idam edilecekti, ben niye korkacakmışım?"

Gardiyanlardan sanığa nazik davranmalarını istediğini söyleyen Rubai, infaz edilene kadar Saddam'a aşağılayıcı herhangi bir davranışta bulunulmadığını vurguladı. Rubai, gardiyan ve cellatların Adalet Bakanlığı çalışanı olduklarını gerekçe göstererek, bundan sonra meydana gelen olaylardan hükümetin sorumlu olmadığını savundu. Rubai, "İnfazın ardından size aktarmaktan utanç duyacağım olaylar yaşandı" ifadesini kullandı.

Muvaffak el Rubai, sert eleştirilere neden olan infazın Kurban Bayramı'na denk gelmesi konusunda ise şunları söyledi: "Üzerimizde çok büyük bir baskı vardı. Arap ülkeleri ve hatta diğer bazı ülkeler idamı gerçekleştirmememiz ve Saddam'ı Irak dışında bir hapishaneye göndermemiz için baskı yapıyordu. Amerikalılar da idam konusunda bölünmüştü."

Rubai, baskıların artması nedeniyle infaz sürecini hızlandırmak zorunda kaldıklarını savundu. Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı, Saddam Hüseyin'in Kurban Bayramı henüz başlamadan idam edildiğini de savundu.

Rubai, "Başkan Bush, Saddam Hüseyin'in idamını coşkuyla karşıladı mı?" sorusuna ise, "Evet, elbette" cevabını verdi.

'DURİ ÜLKEMİZDE DEĞİL' DİYEN SURİYE ÖCALAN İÇİN DE AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORDU

Amerikan güçlerine karşı savaşmak üzere Irak'a Suriye üzerinden gelen direnişçilere dikkat çeken Muvaffak el Rubai, Şam yönetiminin bu hareketlerden haberdar olduğunu öne sürdü. Rubai, "Suriye rejiminin istihbarat üzerine kurulu olduğu herkesin bildiği bir şey. Orada rejimden habersiz bir sinek bile uçamaz." dedi.

Irak Baas Partisi lideri İzzet El Duri'nin Suriye'de faaliyet gösterdiğine dair ellerinde sağlam bilgiler olduğunu söyleyen Rubai, "Elimizdeki delillere rağmen Duri'nin ülkelerinde olduğunu reddediyorlar. Abdullah Öcalan'ın Suriye'de olduğunu da inkar ediyorlardı. Fakat Türk Ordusu sınıra dayanınca onu Türk yetkililere teslim ettiler" diye konuştu.

Bölgede terörü etkisiz kılmanın tek yolunun işbirliği olduğunu vurgulayan Muvaffak el Rubai, "Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye, İran, Türkiye ve Irak teröre karşı ittifak yapmalı. ABD'nin teröre karşı savaş ilan etmesi gibi bölgesel bir savaş ilanında bulunmalı" şeklinde konuştu. Rubai, bunun tüm bölge ülkelerinin çıkarına olacağını vurguladı.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35