banner15

Saddam'ın Avukatları Duruşmayı Terketti

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve 7 arkadaşının yargılanmasına bugün tekrar başlandı. Bugünkü duruşmada savunma avukatlarından ABD eski adalet bakanı Ramsey Clark ve Katar eski adalet bakanı Naci Nuaimi'nin konuşmasına izin verilmeyince savunma av

Saddam'ın Avukatları Duruşmayı Terketti

Irak lideri Saddam Hüseyin'in savunma avukatları, bugün yeniden görülmeye başlanan davada, duruşma salonunu terketti.
Duruşmanın ertelendiği açıklandı. Olay, savunma avukatlarından Halil el Duleymi'nin özel Irak mahkemesinin meşruiyetini sorgulaması üzerine meydana geldi. Yabancı avukatların konuşma talebini reddeden mahkeme başkanı yargıç Rizgar Muhammed Emin, "Yazılı istekte bulunun" dedi. Clark ise İngilizce "Sadece iki dakika istiyorum" yanıtını verdi. Avukatların salonu terk etmesi üzerine yargıç Emin, "Nasıl isterseniz öyle. Sonra biz diğer avukatları atarız" şeklinde konuştu.  Avukatların mahkeme tarafından atanmasını reddeden Saddam Hüseyin ise ayağa kalkarak var gücüyle "Çok yaşa Irak. Çok yaşa Arap ulusu. Çok yaşa Irak" diye bağırdı. Saddam mahkemenin Amerikalı işgal güçlerince atandığını söyledi. Daha önceki iki duruşma, savunma makamının yeterli hazırlığı yapamadıklarından şikayetçi olmaları üzerine, başladıktan bir kaç saat sonra ertelenmişti. İki savunma avukatının öldürülmesi de duruşma sürecine etki etti. Iraklı bir yetkili dün de mahkemenin bulunduğu binaya roket saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Yargıçlar, duruşmanın sürmesinden umutlu olsalar da bugün de bazı sorunlar yaşanması bekleniyordu.
Zira, eski Amerikan Adalet bakanlarından Ramsey Clark'ın da dahil olduğu savunma makamı öncelikle sürecin meşruiyetini tartışmaya açmak istediklerini dile getirmişti. Savunma makamının, avukatlarının güvenliği konusunda da çeşitli taleplerde bulunması bekleniyor. Ayrıca, duruşmada yer alan bir yargıç da, sanıklardan birinin, kardeşinin öldürülmesi olayıyla ilgisi olabileceğinin anlaşılması ardından, çekildi. Yeni yargıcın atanması bekleniyor. Devrik lider ve yedi yardımcısı, 1982 yılında bir suikast girişimi sonrası, Bağdat'ın kuzeyindeki Duceyl kasabasında yaklaşık 150 Şii'nin katledilmesinden sorumlu tutuluyor. Hakkındaki suçlamaları reddeden Saddam Hüseyin, suçlu bulunduğu takdirde idam edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48