banner15

Saddam'ın generali Kıbrıs'a kaçtı

Saddam döneminin generali Jihad, Türkiye üzerinden önce KKTC'ye, oradan da Güney Kıbrıs'a kaçtı.

Saddam'ın generali Kıbrıs'a kaçtı


Saddam Hüseyin döneminde Irak ordusunda General olarak görev yapan Falah Jihad, Türkiye üzerinden önce KKTC'ye, oradan da Güney Kıbrıs'a kaçtı. Ancak General Jihad, Lefkoşa'daki ara bölgeden Rum kesimine geçerken, mayına basarak yaralandı ve tedavi altına alındı.

General Jihad'ın eşi ve üç çocuğuyla birlikte Irak'tan kaçışı ve Güney Kıbrıs'a geçişi için, insan kaçakçılığı şebekesine 25 bin dolar ödediği bildirildi.

Ankara'ya ve Dışişleri Bakanlığına ulaşan bilgilere göre ABD'nin Irak'ı işgalinden sonra ülke içinde uzun süre saklanan ve kaçış planları yapan General Jihad, insan kaçakçılığı şebekesi ile temas kurdu. Şebeke Jihad ve 4 kişilik ailesini sınırdan 25 bin dolara Türkiye'ye geçirdi. İtalya ya da Fransa gibi bir Avrupa ülkesine gitmek isteyen Jihad ve ailesi vize sorunu nedeniyle bunu sağlayamayınca, kimlikle giriş yapılabilen KKTC'ye gitti.

MAYINLI ARAZİYE GİRDİLER

General Jihad, KKTC'de de, Pakistan'lı bir kişiye 5 bin dolar ödeyerek ailesiyle birlikte ara bölgedeki Luricina yakınlarından yürüyerek, Güney Kıbrıs'a geçti. Ancak bu geçiş sırasında General Jihad mayına basarak yaralandı. Ailesi ise patlamadan yara almadan kurtuldu. Rum polisi tarafından gözaltına alınan ve hastanede tedavisi süren Jihad ve ailesi, siyasi iltica talebinde bulundu.

General Jihad'ın Irak'ta başlayıp Güney Kıbrıs'ta son bulan kaçış öyküsü, Rum kesiminde yayınlanan Politis gazetesinde çıkan bir haber üzerine duyuldu. Politis Gazetesi, General Jihad'ın Rum polisine Kıbrıs'taki insan kaçakçılığı şebekesi hakkında bilgi verdiğini de yazdı. Jihad, Kıbrıs'taki şebekenin başında Larnaka'da yaşayan bir Irak'lının bulunduğunu ve Türkiye ile irtibatının olduğunu anlattı. Güney Lefkoşa'daki bir Büyükelçilikte görevli  şoförün de, diplomatik plakalı araç ile Güney Kıbrıs'a insan kaçırdığını öne sürdü.

2 BİN 800'Ü TEMİZLENDİ

KKTC ile Güney Kıbrıs arasında uzanan ara bölgede, halen mayınlı araziler bulunuyor. Ara bölgede, AB finansmanıyla 2004'te başlayan çalışmalarda, bin 500 anti tank ve bin 300 anti personel mayını temizlendi. Mevcut mayınları temizlenmesi için de 6 milyon Euro gerekiyor. Ara bölgede halen Astromerit-Zodya (Bostancı) Dali-Luricina (Akıncılar) Derinya (Maraş) Kandara-Mia Milia (Haspolat) gibi bölgelerde, hem Türk tarafında hem de Rıum tarafında mayınlı araziler yer alıyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2009, 12:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35