banner39

Saddam'ın idamı an meselesi

Saddam'ın avukatı kendisinden devrik liderin kişisel eşyalarını teslim almasının istendiğini söyledi. Eşyaların alınması idama hazırlık olarak yorumlanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam'ın idamı an meselesi

Irak devrik lideri Saddam Hüseyin Amerikan ordu yetkilileri tarafından Irak yönetimine teslim edildiği iddiası ajanslar tarafından son dakika haberi olarak geçti. Ancak Irak Adalet Bakanlığı haberi yalanladı... Bakanlık Saddam'ın kendilerine teslim edilmediğini açıkladı.

Öte yandan Saddam Hüseyin'in avukatı, Amerikalı yetkililerin kendisinden "Saddam Hüseyin'in kişisel eşyalarını almasını" istediğini belirtti. Avukat Halil El Duleymi, Amerikalıların kendisini aradığını ve "devlet başkanıyla, idama çarptırılan diğer sanık Barzan El Tikriti'nin kişisel eşyalarını toplamasını istediğini" söyledi.

Saddam Hüseyin'in, adının açıklanmasını istemeyen bir avukatı da ABD gözetiminde bulunan devrik liderin, Irak hükümet yetkililerine teslim edildiğini bildirmişti.

Amerikan CNN ve NBC televizyonları da 'idamın an meselesi' olduğunu belirterek, devrik liderin Kurban Bayramı'ndan önce infaz edilmesinin söz konusu olduğunu duyurmuştu.
 
CNN, Amerikan hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, devrik liderin bu hafta sonu idam edileceğini iddia etti.
 
NBC de, adını belirtmediği Amerikalı bir askeri yetkiliye dayanarak verdiği haberinde, Saddam Hüseyin'in pazar gününden önce asılacağını duyurdu.
 
NBC muhabiri, idamın bugün bile infaz edilebileceğini söyledi.
 
NBC televizyonu, Saddam Hüseyin'i halen elinde bulunduran Amerikan ordusunun, devrik liderin Iraklılara teslim edilmesi için Irak hükümetinden resmi talep aldığını duyurdu. 
 
Bu arada Saddam Hüseyin dün hücresinde iki üvey kardeşiyle görüştü. Kardeşleri, Hüseyin'in durumu kabullendiğini, moralinin iyi olduğunu açıkladı.

BM: "İdam için acele edilmemeli"
 
Birleşmiş Milletler (BM) ise Saddam'ın durumuna ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Louise Arbour, idam kararı yüksek mahkeme tarafından da onaylanan Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in cezasının uygulanması konusunda acele edilmemesini istedi.
 
Arbour, dava süreciyle ilgili kuşkular olduğunu belirterek Saddam Hüseyin'in ölüm cezası aldığı Duceil davasının temyiz sürecinin uzun sürdüğünü, alınan karmaşık kararın dikkatlice incelenmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
Asıl davanın adil olmadığı konusunda kuşkular olduğunu ve bu kuşkuların giderilmesi gerektiğini ifade eden BM yetkilisi, bundan dolayı Saddam Hüseyin'in idam cezasının uygulanması konusunda Iraklı yetkililere acele etmemeleri çağrısında bulunduğunu belirtti.
 
Arbour, dava ve temyiz sürecinin güvenilir ve tarafsız olduğunun kabul görmesinden sonra infazın yerine getirilmesinde, Irak ve uluslararası toplumun çıkarı olduğunu bildirdi.
 
Arbour, Saddam Hüseyin'in de imzaladığı uluslararası anlaşmalara göre, olası bir ceza indirimi ya da af için 'uygun makamlara' başvurma hakkının bulunduğunu hatırlattı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?