banner39

Saddam'ın İdamı Noel Armağanı mı?

Milletvekili Eyüp Fatsa, Saddam Hüseyin asılmasıyla ilgili olarak, "Olay, birilerine Noel armağanı gibi takdim edilmiştir" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam'ın İdamı Noel Armağanı mı?

Ak Parti Grup Başkan Vekili ve Ordu Milletvekili Eyüp Fatsa, nefret dolu bir anlayışla infazın yapıldığını belirterek, olayın noel öncesi birilerine armağan olarak sunulduğunu ileri sürdü.

Fatsa İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'nde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Eyüp Fatsa, kendisinin de Türkiye'de idam cezasının kaldırılması için oy veren milletvekillerinden bir tanesi olduğunu hatırlattı.

Fatsa, "Ne gerekçeyle olursa olsun insanların hayatlarına son verilmesini doğru bulmadım. Fakat Saddam Hüseyin'in idam edilmesiyle ilgili süreç biraz daha farklıdır. Amerika ve İngiltere'nin dışında kalan bütün milletler, ailesi ve kurumlar bir adil yargılama olmadığını söylüyorlar. Dolayısıyla idam olayından sonraki yayınlanan görüntüler ve idam anındaki yaşanan olaylar, yani bir hukuki sürecin devamı gibi değil de biraz daha kin ve nefret dolu bir anlayışla infazın yapıldığını ortaya koyuyor. Bunu sadece ben değil, bütün dünya böyle yorumluyor" diye konuştu.

İdam olayının önemli bir tarafının da bayram arifesinde gerçekleşmesi olduğunu belirten Fatsa, "Bizim dışımızdaki birçok Müslüman ülkenin bayramı kutladıkları bir günde, idam görüntülerinin İslam aleminde ve Hıristiyan aleminde yorumlanma şekli biraz farklı olmuştur. Olay bütün dünya tarafından birilerine Noel armağanı gibi takdim edilmiştir. Bayram arifesinde Müslüman ülke halklarına da göz dağı gibi algılanmıştır.

Olayın bütün dünya tarafından algılanışı budur. Eğer Saddam Hüseyin iddia edildiği gibi bir insanlık suçu işlemişse, yani bu idamı hak etmişse, Irak halkının özgür iradesi ve Irak'ta bağımsız yargı bu kararı vermişse elbette ki bizim bu kararı sorgulama noktasında biraz düşünmemiz lazım. Ama Irak'taki yargının ne kadar bağımsız olduğunu, ne kadar kendi başına karar verebileceğini de iyi düşünmek lazım" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?