banner39

Saddam'ın idamının yankıları

Irak'ın devrik lideri Saddam'ın idamı Bush'u sevindirdi. Bush, "Saddam'ın idamı önemli bir kilometre taşı" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam'ın idamının yankıları

ABD Başkanı George W. Bush, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamına ilişkin olarak, bu gelişmenin Irak'ta şiddeti sona erdirmeyeceğini, ancak ülkenin demokrasiye ulaşma sürecinde önemli bir kilometre taşı niteliği taşıdığını söyledi.

Yılbaşı tatili için Texas eyaletindeki çiftliğinde bulunan Bush, yayımladığı açıklamada, ''Saddam Hüseyin, adil şekilde yargılanmasının ardından idam edildi. O, bu adaleti kendi vahşi resiminin kurbanlarından esirgemişti'' dedi.

Başkan Bush, ''Saddam Hüseyin'in idamı, Irak halkı ve askerlerimiz için zor bir senenin sonunda geldi. Saddam Hüseyin'in adalete verilmesi, Irak'taki şiddeti sona erdirmeyecek, ancak bu, Irak'ın kendisini yönetebileceği, savunabileceği bir demokrasiye dönüşeceği, teröre karşı bir müttefik olabileceği süreçte önemli bir kilometre taşı'' diye konuştu.

Bush, ''Önümüzde hala birçok zor seçim yapılacak fedakarlıklar bulunuyor. Ancak Amerikan halkının güvenliği, Irak'ın genç demokrasisinin ilerlemesinin sağlanmasından geri adım atmamamızı gerektiriyor'' ifadesini kullandı.

Beckett: Saddam, işlediği suçlardan hesaba çekildi

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Saddam Hüseyin'in Irak halkına karşı işlediği suçlardan hesaba çekildiğini söyledi.

Beckett, Saddam'ın idamının ardından yaptığı yazılı açıklamada, ''Saddam Hüseyin'in bir Irak mahkemesi tarafından, işlediği korkunç suçların en azından bazılarından yargılanmış olmasını memnuniyetle karşıladım. Şimdi hesaba çekildi'' ifadelerini kullandı.

Irak'ın önünde halen büyük güçlüklerin bulunduğuna dikkati çeken Beckett, ''Ancak şimdi Irak'ın demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş, Irak içindeki tüm toplumları temsil eden bir hükümet var ve uzlaşının geliştirilmesi taahhüdünde bulunuyor. Biz bu hükümetle ve Irak halkı ile gelecek için güvenliği ve refahı inşa etmek amacıyla çalışmaya devam edeceğiz'' dedi.

Cox: Aceleyle idam edilmesi yanlış

Uluslararası Af Örgütünün ABD şubesi İcra Direktörü Larry Cox, ''Saddam Hüseyin'in aceleyle idam edilmesi yanlış'' dedi.

Human Right Watch (İnsan Hakları İzleme) kuruluşunun Direktörü Richard Dicker da ''Bir hükümetin insan haklarına olan bağlılığı, o hakları en kötü ihlal edenlere karşı nasıl davrandığıyla ölçülür. Tarih, çok hatalı görülen bu davayı ve bu idamı sert bir şekilde değerlendirecek'' ifadelerini kullandı.

Düşünce kuruluşu Rand Corporation'ın siyasi uzmanı Seth Jones ise Saddam Hüseyin'in idamının, uzun dönemde Irak'taki şiddetin dozunda büyük bir değişikliğe yol açmayacağını savundu. Jones, ''Bu idamın, intikam amaçlı bazı öldürmelere yol açacağını sanıyorum. Ancak Irak'taki direnişin gerisinde o kadar çok etken var ki, bunun uzun vadede büyük bir etkisi olacağını düşünüyorum''dedi.

'Arap Dünyası bir kahramanını kaybetti'

Irak'ın eski BM Büyükelçisi Muhammed el-Duri, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesiyle ilgili olarak, “Arap dünyasının bir kahramanı kaybettiğini” belirtti.

El-Duri, Arap birliğini savunan ve İran ile İsrail etkisine karşı mücadele veren Saddam'ın asılmasını “Irak'ı eşi görülmemiş bir çöküntüye sürükleyen ABD işgalinin son büyük hatası olarak” değerlendirdi.

Eski büyükelçi, “Arap birliği, İran ve İsrail'in etkisine karşı mücadele onun amaçlarıydı, başarılı olsun ya da olmasın” diye konuştu.

Saddam'ın ölümü nedeniyle büyük acı hissettiğini ve Saddam'ın ailesi için üzüntü duyduğunu ifade eden el-Duri, “Biz insanız. Hayvan değiliz. Her çeşit ölüm için üzülmeliyiz. Saddam 35 yıl boyunca Irak'ı yönetti. İyi ya da kötü, o bir insandı” dedi.

El-Duri, Saddam Hüseyin'in devrilmesi üzerine görevinden ayrılmış ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yerleşmişti.

Libya ulusal yas ilan etti

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam edilmesi ardından Libya üç günlük yas ilan etti. Bayraklar yarıya indirilirken Kurban Bayramı için yapılacak etkinlikler iptal edildi. Saddam Hüseyin sabah saatlerinde idam edildi.

Hindistan yönetimi idamdan üzüntülü

Dışişleri Bakanı Pranab Mukherjee, yaptığı açıklamada, “İnfazın yapılmaması yönündeki umudumuzu dile getirmiştik. Yapılmasından üzüntü duyuyoruz. Bu talihsiz olayın uzlaşma, barışın tesisi ve Irak'taki normallik sürecini etkilememesini umuyoruz” dedi.

Saddam Batı'nın diktatörü olsaydı

Saddam Hüseyin bu sabaha karşı alelacele idam edildi. Tüm günahlarına karşın Hüseyin'in idam edilmemesi gerekirdi. Hem insani ve "felsefi" açıdan, hem de siyasi açıdan idam hataydı. İnsani açıdan bakıldığında, Hüseyin Irak'ın değil de Avrupa'nın, mesela Balkanlar'da bir ülkenin diktatörü olsaydı, yargılanır müebbet hapse mahkum olurdu. Yargılanma çok daha adil yapılır ve verilen cezanın meşruiyeti konusunda kimsenin kafasında şüphe kalmazdı.

Slobadan Miloseviç, en az  Saddam Hüseyin kadar çok suç işledi. Bosna'da etnik temizlik gerçekleştirdi. Ama idam edilmedi. Eski Yugoslavya için kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi savcısı Miloseviç'i geleneksel savaş hukukunu çiğnemek, Cenevre Sözleşmeleri'ni ihlal etmek, Bosna'da soykırım gerçekleştirmekle suçladı. Beş yıl hapiste kaldı, dört yıl boyunca yargılandı, hakkında karar verilmeden de hücresinde öldü. Ölmeseydi asılmayacak, ölene kadar hapiste kalacaktı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?