banner39

Saddam'ın kızı mevlit okuttu

Saddam Hüseyin'in büyük kızı, babasının ölümünün 40. günü dolayısıyla Yemen'de mevlit okuttu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Saddam'ın kızı mevlit okuttu

Eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in büyük kızı, babasının ölümünün 40. günü dolayısıyla Yemen'de mevlit okuttu. Saddam Hüseyin'in, ABD tarafından devrildikten sonra yargılandığı Duceyl davasında aldığı idam cezası 30 Aralık 2006'da infaz edilmişti.
Saddam Hüseyin'in Amman'da yaşayan büyük kızı Ragdad, oğlu, kızı ve Saddam'ın avukatlarından bazıları ile birlikte Sanaa havalanına gelişinde, yüzlerce kişi tarafından ''İntikam, Saddam için İntikam'' ve ''Saddam'a Ölümsüzlük'' sloganları ile karşılandı.

AFP muhabiri, Yemen'de bulunan Saddam ailesinin mensuplarının da katıldığı mevlide Yemenli yetkililerin katılmadığını belirtirken, Saddam Hüseyin'in en küçük kızı Hala'nın da mevlitte hazır bulunduğunu aktardı. Muhabir, Saddam Hüseyin'in Katar'da yaşayan eşi Sacide Hayrallah Telfah'ın ise Yemen'e gelmediğini, mevlitte okunan duaların yanı sıra, Ragdad'ın, babasının 28 Aralıkta kaleme aldığı ve avukatlarından biri tarafından kendisine iletilen son mektuptan alıntılar okuduğunu belirtti.

AP ise haberinde, Sanaa'nın merkezindeki bir sarayda, okutulan mevlidin, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in kuzeni ve Yemen Güvenlik Kuvvetleri Kurmay Başkanı Yahya Muhammed Abdullah Salih tarafından düzenlendiğini ileri sürdü. ''Küçük Saddam'' olarak da adlandırılan Ragdad, mevlitte yaptığı konuşmada Irak'taki işgale karşı direnişi övdü ve ''direniş ve mücahitler Irak'ta üstlerine düşeni yerine getirdiği sürece, hiç kuşkusuz Irak halkı zafer kazanacaktır. Saddam Hüseyin gerçek bir kahraman ve bütün Arapların lideridir. Onunla, büyük mücadelesi ve fedakarlıkları ile gurur duyuyorum'' dedi.

Yemen'deki Saddamcıların dikkat çekmek için bir gün önceden okuttukları mevlitte yapılan diğer konuşmalarda ise ABD ve İran'ın yanı sıra Irak'ta ABD'nin işbirlikçisi olduğu ileri sürelen adı verilmeyen bazı Arap rejimleri suçlandı.

Bu arada, Baas Partisi'nin Ürdün'de ve Arap dünyasının diğer bölgelerinde, Saddam'ın ölümünün 40. gününe denk gelen yarın mevlitler okutacağı ve anma törenleri düzenleyeceği açıklandı.

YEMEN'DEKİ BAASÇILAR

Eski Irak Baas Partisi'nin çok sayıda yönetici ve üyesinin uzun süredir Yemen'de olduğu biliniyor. Yemen'de yaşayan Baasçılar eski Irak Baas Partisi adına bildiriler yayınlayan bir medya ağı da kurdular. Baasçıların ayrıca diğer Arap ülkelerinde de yeniden toplanıp örgütlenmelerini canlandırmaya çalıştığı belirtiliyor.

Bu arada, Arap basınında son zamanlarda yer alan haberlere göre, Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, Saddam'ın idamından sonra Baas Partisi tarafından ''Irak Devlet Başkanlığına'' getirildiği ileri sürülen eski Saddam'ın yardımcısı İzzet İbrahim el Duri'yi görüşmeye davet ettiği ileri sürülüyor. Salih'in, bu görüşmelerde, halen kaçak olan ve ABD'nin başına 10 milyon dolar ödül koyduğu İzzet İbrahim'i silah bırakmaya ikna etmeyi umduğu da kaydedildi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, geçen ay, Saddam Hüseyin döneminde Devrim Komite Konseyi Başkan Yardımcısı olan ve halen Irak'taki direnişe liderlik ettiği belirtilen İzzet İbrahim'in Yemen'de olduğunu ileri sürmüş, Yemen bu iddiayı reddetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?