banner15

Saddam'ın Mahkemesine Devam Ediliyor

Irak'ın devrik liderinin bugünkü duruşması başladı. Saddam Hüseyin dünkü duruşmada mahkeme heyetini, "Irak’ta devrim olunca hepiniz hesap vereceksiniz" diyerek tehdit etmişti.

Saddam'ın Mahkemesine Devam Ediliyor

Bir Şii Müslüman köyünde 23 yıl önce 148 kişinin öldürülmesinden yargılanan Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve 7 arkadaşının bugünkü duruşmasına başlandı. Duruşma Saddam Hüseyin ve diğer 7 sanığın salona alınmasının ardından başladı. Saddam Hüseyin dünkü duruşmada mahkeme heyetini, “Irak’ta devrim olunca hepiniz hesap vereceksiniz” diyerek tehdit etmişti. Bugün yapılan duruşmalarında görgü şahidi bir kadın dinlendi. Perde arkasından konuşan kadının ağlamaklı olarak ifade verdiği görüldü. "Şahit A" olarak kaydedilen kadının güvenlik gerekçesiyle niteliği değiştirilmiş konuşması dolayısıyla yaşanan anlaşmazlık nedeniyle duruşmaya kısa bir süre ara verildi. Savunma avukatlarının duruma itirazları sonrasında verilen aranın akabinde teknik problemler halledildi ve oturum yeniden başladı. "Şahit A", bir adam tarafından katliam sırasında gördüğü kötü muameleleri ve yediği dayakları anlattı. Kadının ifadelerinden sonra duruşma sona erdi.

İDAM CEZASINA ÇARPTIRABİLECEK

1982’de 140’tan fazla Şii’nin öldürüldüğü Duceyl’deki olaylarla ilgili olarak yargılanan devrik Irak lideri, suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılabilecek. 28 Kasım’da yapılan ikinci duruşmada yargıç, ölen 2 savunma avukatının yerine yenilerinin bulunması için zaman tanımak amacıyla duruşmayı ertelemişti. Saddam Hüseyin’le birlikte 7 Baas yetkilisinin yargılandığı davada ilk duruşma 19 Ekim’de yapılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48