banner15

Saddam'ın sağ kolu Yemen'de ortaya çıktı

Irak'ta ABD askerlerine karşı savaştığı iddia edilen Saddam sonrası Baas Partisi'nin yeni lideri İzzet ed-Duri'nin Yemen'de saklandığı ortaya çıktı.

Saddam'ın sağ kolu Yemen'de ortaya çıktı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Talabani: İran, Afganistan’dan Lübnan’a Amerika’yla anlaşmaya hazır

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Tahran ziyareti sırasında İranlı yetkililerin kendisine Afganistan’dan Lübnan’a kadar tüm sorunlarla ilgili her iki tarafı da razı edecek şekilde görüşmelere hazır olduklarını ilettiklerini söylediği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Suriye’nin başkenti Şam’da El-Hayat’a açıklamalarda bulunan Talabani, Saddam’ın idam vaktinden haberi olmadığını ve idamı radyodan duyduğunu öne sürmüş.

 

Talabani, El-Hayat’ın kendisiyle yaptığı söyleşide, Iraklı Şii Alim Ayetullah Ali Es-Sistani’nin, Allah’ın Irak’a bir nimeti olduğunu söylemiş.

 

Talabani, Tahran ziyareti sırasında İran, Irak ve Amerika’nın üçlü görüşmeler yapması konusunda İranlı yetkililerle anlaştıklarını, Bağdat’a döndüğünde konuyu Amerikan Büyükelçisi Halilzad’a açtığını ve Halilzad’ın Washington’la istişare sonrası görüşmeyi onayladığını belirtmiş.

 

Talabani’nin El-Hayat’a anlattığına göre, İranlıların tek şartı, görüşmelerin basından uzak ve gizli gerçekleşmesiymiş. Talabani, görüşmenin gününün ve yerinin dahi belirlendiğini, Halilzad’ın bir gün öncesinden görüşme yerine geldiğini, fakat ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Amerikan Kongresi’nde görüşmeyi ilan edince ve görüşme haberi yayılınca İranlılar'ın görüşmeye gelmediğini söylemiş.

 

Talabani, Abdülaziz El Hekim ve kendisinin Amerikalılar'la İranlılar'ın görüşmesi için ikinci bir girişimleri olduğunu, İran Dışişleri Bakanı’nın Bağdat’a geldiğini, İranlılar'ın ilk oturuma kendisinin de katılmasını istediğini, fakat Amerikalılar'ın görüşmenin Irak Hükümeti’nin kurulmasından sonra yapılmasını istediğini, İranlılar'ın da bu talebi oyalama kabul ederek kızdığını ve görüşmeden vazgeçtiğini anlatmış.

 

Talabani, El-Hayat’ın bugünkü sayısında yayınlanan söyleşide şöyle demiş: “Biz hala uğraşıyoruz. Sana bir sır vereceğim. Tahran’a yaptığım son ziyarette, konuyu İranlı yetkililerle görüştük. Amerikalılar'la görüşmeye hazır olduklarını söylediler. Fakat Amerika’nın İran’la görüşmeye hazır olduğunu resmi olarak ilan etmesini istediler. ‘Biz Irak’taki güvenlik sorununu ve diğer çeşitli sorunların çözümünü görüşmeye hazırız’ dediler.”

 

Talabani, İranlılar'ın Afganistan’dan Lübnan’a tüm konularda Amerika’yla anlaşmaya hazır olduklarına şahit olduğunu söylemiş.

 

 

Gates Suudilere söz verdi: Irak, İran yayılmacılığı önünde set olacak!

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin, ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in, İran’ın yayılmacılığına Irak’ın set olacağı yönünde Arap ülkelerine garanti verdiğini söylediği yazıyor.

 

ABD Savunma Bakanı’nın gezisine eşlik eden Amerikalı yetkili, Gates’in Suudililer'e Irak’ta kurulacak ulusal birlik hükümetinin dış baskılar önünde daha güçlü olacağını söyleyerek Bush’uın yeni Irak stratejisi için destek talep ettiğini açıklamış.

 

El-Vatan’ın haberine göre, ABD Savunma Bakanı Gates, Suudiler'e Amerika’nın İran’ın bölgedeki yayılmacılığını önlemek için alacağı tedbirleri de açıklamış.

 

Haberde belirtildiğine göre Gates, Bahreyn’in başkenti Manama’da Bahreyn Kralı Hamed Bin İsa El-Halife’yle görüşmesinde, İranlılar'ın aşırı gittiğini ve Irak’taki konumu nedeniyle Birleşik Devletler’in güçsüz düştüğünü düşündüklerini, Amerika’nın Irak’ta karşılaştığı zorlukların İranlılar'a taktik manevra imkanı tanıdığını fakat Amerika’nın çok güçlü olduğunu söylemiş.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesi ise konuyla ilgili haberinde, “Gates, ‘İran yayılmacılığına karşı Irak seddi’ni pazarlıyor” diyor.

 

Bahreyn’de yayınlanan El-Vasat gazetesinde de, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa El-Halife’nin Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates’i kabulünde, Gates’in iki ülke arasındaki işbirliğinin ulaştığı noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Gates’in Manama’da dün akşam gazetecilere Körfez ülkelerinin liderlerine İran’ın aşırı gittiğini söylediğini ve İran’la yapılacak herhangi bir diyalogdan önce Washington’un konumunu güçlendirmesi gerektiğini açıkladığı yazıyor.

 

 

Dostların arası bozuldu!

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi, bugünkü manşetinde, “El-Maliki Washington’la sıkıntıda” diyor.

 

Haberde, Nuri El-Maliki’nin İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, "Şimdiki Amerikan yönetiminin 2 ay önceki seçim yenilgisinden sonra büyük zorluk içinde bulunduğunu anlıyorum. Bush’un zayıflığını hiç bugünkü kadar hissetmemiştim. Bana Bağdat’ta biz değil de Washington’da onlar tükeniyor gibi geliyor" dediği hatırlatılıyor.

 

Haberde ayrıca, Nuri El-Maliki’nin Irak Hükümeti’nin güçsüz olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’tan bu tür açıklamalarda bulunmamasını istediği ve bu açıklamaların teröristlere hizmet ettiğini söylediği belirtiliyor.

 

Eş-Şarku’l –Evsat’ın haberinde, Beyaz Saray’ın, Nuri El-Malik’nin eleştirilerini önemsemediği de bildiriliyor.

 

Haberde, Bağdat yakınlarındaki bir askeri üste tutulan Saddam’ın yardımcısı Tarık Aziz’in avukatının kendisine kitap ve puro getirmesine izin verdikleri için Amerikalılara teşekkür ettiği de bildiriliyor.

 

İran’da yayınlanan El-Vifak gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde de, ABD Dışişleri Bakanı Rice’in Arap ittifakı oluşturmayı başarmasından sonra Bush’un Nuri El-Maliki Hükümeti’ne yönelik eleştirilerini yoğunlaştırdığı belirtiliyor.

 

El-Vifak’ın haberinde, Amerika’nın yeni stratejisinin, Irak’ı bu ülkede barış ve istikrarı sağlamak, güvenliği yaymak ve demokratik yollarla işbaşına gelmiş Irak Hükümeti’ni güçlendirmek için ciddi şekilde çalışan tek devlet olan İran’dan uzaklaştırmayı amaçladığı öne sürülüyor.

 

 

İzzet Ed-Duri Yemen’de

 

Eş-Şarku’l Evsat gazetesinin Nuri El-Maliki’yle ilgili manşet haberinin içinde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Irak Devrim Konseyi başkan yardımcısı İzzet Ed-Duri’nin Yemen’de olduğunun belirlendiğini açıkladığı da yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Talabani, “Bana Ed-Duri’nin Suriye’de olduğu söylendi fakat Suriye’de değil Yemen’de olduğu ortaya çıktı” demiş.

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde de, İzzet İbrahim Ed-Duri’nin Irak’ta kapatılan Baas Partisi’ne komplo düzenlendiğini öne sürdüğü ve partiye yeni yönetim seçilmesi için düzenlenen konferansa ev sahipliği yapan Suriye’yi suçladığı bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Ed-Duri, Suriye’nin Baas Partisi’ni İran rejiminin doğal mütefiki Suriye rejimine eklemleme komplosunun bir parçası olduğunu söylemiş.

 

Haberde, Amerikan ordusunun Baas Partisi’nin ikinci adamı İzzet İbrahim Ed-Duri’nin yerini bildirene 10 milyon dolar ödül vaat ettiği hatırlatılıyor.

 

 

Ömer Şerif: Oyuncunun aldığı para haram

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Medine gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir habere göre, Mısırlı ünlü oyuncu Ömer Şerif, oynadığı filmlerden aldığı paranın haram olduğunu düşündüğünü söylemiş.

 

Ömer Şerif, diğer meslek mensupları gibi para kazanmak için çok çalışmadığını, buna rağmen aldığı paranın saatlerce ağır işlerde çalışanların aldığı paradan kat kat fazla olduğunu, ve kazandığı parada etrafındaki kimselerin de hakkı olduğunu ifade etmiş.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48