banner15

Saddam'ın son saatleri

Saddam Hüseyin'e idam edileceği söylenmedi. Ancak o Iraklılara teslim edileceğini öğrenince durumu anladı. Önce gardiyanlarına teşekkür etti...

Saddam'ın son saatleri

Saddam Hüseyin'in asılma görüntülerinin dünyada yarattığı infialin ardından, New York Times'ta ABD'li yetkililerin bayramda idamı önlemek için son dakikaya dek çaba gösterdiği ve kuralsız infazı tasvip etmediğini savunan bir haber yayımlandı. ABD Başkanı George W. Bush'un haberdar olduğu infazın gerçekleştiği saatlerde uykuda olmasına karşın, gazete süreci şöyle aktardı:

30 Aralık cumartesi 03.55'te hücresinde uyandırılan Saddam'a giyinmesi söylendi. Saddam, Irak hükümetine teslim edileceği söylendiğinde, ABD görev gücüne göre, "İnfaz edileceğini anladığını belli etti. Ayrılırken 1100 gün boyunca kendisine bakmış gardiyanlara ve sıhhiyecilere teşekkür etti. Uçarken yolda daha da ciddileşti."

Ceset 17 saat bekledi

Daha yaşayacak 65 dakikası olan Saddam'ı taşıyan helikopter saat 05.05'te kalkıp 05.15'te bölgeye ulaştı. 05.21'de Saddam, eski askeri istihbarat hapishanesine konuldu. Tümgeneral William Caldwell, "Vakurdu. Çevirmeniyle vedalaştı. Askeri polise, doktora, yarbaya teşekkür etti" dedi. Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin Güvenlik Danışmanı Muvaffak Rubai ise, Saddam'ı infaz binasında şöyle anlattı: "Saçmaladı. Sanki ben asılacakmışım gibi 'Korkma' dedi." Sonra gardiyanlar ağız dalaşı başlattı. Saddam asıldığında saat 06.10'du. ABD'nin bayramda idama muhalefeti üzerine Maliki Bağdat'ta 07.06'da güneşin çıkmasından önce infaz sözü vermişti. Ancak Maliki sonrası için Sünnilerle anlaşamayınca ceset ambulansta 17 saat bekledi. ABD devreye girince Maliki gece yarısı cesedin Tıkrit'e götürülmesine izin verdi.

ABD'li komutanlarla diplomatlar infazı durdurabilmek için cuma gece yarısına dek uğraştı. Maliki, perşembe ve cuma ikinci dereceden ABD'li yetkilileri Saddam'ın teslimine ikna için devreye girdi. Bush'un görevden alacağını açıkladığı Büyükelçi Zalmay Halilzad ile komutan George Casey Irak'ta yoktu. Perşembe günü Görev Gücü 134'ün komutanının Maliki, Devlet Başkanı Celal Talabani ve başyargıcın imzası talebi karşılanmadı. Iraklı yetkililer, Amerikalılara "Bu Irak'ın meselesi, vereceksiniz o kadar" diye bağırdı. Cuma Maliki, Amerikalılardan "Bizi unutun. Uluslararası toplumun karşısındasınız" uyarısı aldı. Halilzad, 22.30'da Maliki'yle telefon görüşmesinin ardından, Bush yönetimine 'İknanın yolu yok' mesajını geçti. Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley'nin "Hukuk dadıları değiliz" tavsiyesine uyan Dışişleri Bakanı Condi Rice, yeşil ışığı yaktı. Necef'teki dini liderliğinin onayı üzerine Maliki 23.45'te infazı imzaladı.

Bu, ABD'lilerle tanklarının gerisinde iktidara gelen Iraklılar arasında kültür-çıkar çatışmasını su yüzüne çıkardı. ABD'nin yabancı gazetecilerle BM gözlemcilerine davet talebini, Iraklılar reddetti. Amerikalılıları dehşete düşüren asılma sonrası komutanlar elçiliğe ABD çıkarlarının feda edildiği suçlamasını getirdi. Maliki içinse bu, intikam ve Sünnileri yenme anıydı. Cuma gecesi daha Amerikan yanıtı kesinleşmeden Maliki'nin konutunda ziyafet başlamıştı. (NY Times)

Radikal

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48