banner39

'Sadece ABD'ye değil bize de barış'

Pakistan'da koalisyon ortağı partinin lideri eski Başbakan Navaz Şerif, ABD ve Avrupa dahil bütün dünyada barış istediklerini fakat başkalarının barışı için kendi ülkelerindeki barıştan vazgeçemeyeceklerini söyledi.

Arşiv 25.03.2008, 17:47 25.03.2008, 21:09
'Sadece ABD'ye değil bize de barış'


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan eski Başbakanı Navaz Şerif, yeni kurulan hükümetin Pakistan'ın ABD liderliğinde yürütülen savaştaki rolünü yeniden gözden geçireceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri John Negroponte ve Richard Boucher ile görüşmelesinden sonra açıklamalarda bulunan Şerif, "Onlara 11 Eylül 2001'den beri kararların bir kişi tarafından alındığını ve bu kararlarının halkın isteklerini yansıtmadığını söyledim. Şimdi durum değişti. Çünkü bağımsız bir parlamento iş başında ve bütün kararlar parlamento tarafından alınacak." dedi.

ABD, Pakistan'ın Afganistan sınırındaki bölgede El Kaide ve Taliban direnişçilerine karşı NATO'nun operasyonlarında hep 1999'da kansız bir askeri darbe ile Pakistan'da yönetimi ele geçiren Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in desteğine güvendi. Ancak 18 Şubat'ta yapılan parlamento seçimlerinde Pervez Müşerref büyük yenilgiye uğradı, rakipleri parlamentonun kontrolünü ele geçirdi. Navaz Şerif'in lideri olduğu parti, öldürülen eski Başbakan Benazir Butto'nun partisi Pakistan Halk Partisi'nin ardından iki büyük parti oldu.

'BAŞKALARININ BARIŞI İÇİN TOPRAKLARIMIZDA KATLİAMA İZİN VEREMEYİZ'


Bir parlamento komitesinin yakında Müşerref'in ABD'ye desteğini yeniden ele alacağını kaydeden Şerif, "Biz Amerika'da barış istiyoruz. Avrupa'da barış istiyoruz. Dünyanın her yerinde barış istiyoruz. Ancak Pakistan'da da barış istiyoruz. Başkalarına barış için topraklarımızı bir katliam alanına dönüştüremeyiz." dedi.

Pakistan toprakları içindeki NATO kuvvetlerini de eleştiren Şerif, "Amerikalılar kendilerini terörizme karşı korumak istedikleri gibi, biz de köylerimiz ve şehirlerimizin bombalanmasını istemiyoruz." şeklinde konuştu.

Geçen hafta Afganistan'dan Pakistan'ın kuzey batısındaki Veziristan bölgesindeki bir bölgeye düzenlenen füze saldırısında 18 sivil hayatını kaybetmişti.

Pakistan'ı ziyaret eden iki Amerikalı yetkilinin, Müşerref, yeni Başbakan seçilen Yusuf Raza Gilani ve Pakistan Halk Partisi'nden yetkililerle görüşmelerde bulunacakları kaydedildi.

Başbakan olarak bugün yemin ederek göreve başlayan Gilani'nin bu hafta içinde ABD'ye destek konusu dahil hükümet programını açıklaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?