banner15

Sadr hareketinin sandığından İbrahim Caferi çıktı

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr taraftarlarının referandumunda en fazla oyu eski başbakan İbrahim Caferi aldı

Sadr hareketinin sandığından İbrahim Caferi çıktı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'ta başbakanlıkta kime destek vereceklerini belirlemek üzere referandum yapan Şii lideri Mukteda Sadr'ın yandaşları, en çok oyu eski Başbakan İbrahim Caferi'ye verdi.

Geçtiğimiz hafta yapılan referandumun sonucuna göre, oy verenlerin yaklaşık dörtte biri, 2005'te başbakan olan Caferi'yi bu görevde görmek istediğini belirtti.

Seçimi ikinci olarak tamamlayan Başbakan Nuri El Maliki'ye destek yüzde 10 olurken, seçimden birinci çıkan İyad Allavi yüzde 9 oy aldı.

İyad Allavi'nin ittifakı, 325 sandalyeli mecliste 91, El Maliki liderliğindeki koalisyon ise 89 milletvekilliği kazanmıştı.

Sadr hareketi, seçime Irak'ın önde gelen Şii partilerinden Irak Yüksek İslam Konseyi ile birlikte Ulusal Irak İttifakı adıyla girmişti. Seçimde üçüncü parti olan Ulusal Irak İttifakı, 39'u Sadr hareketinden 70 milletvekili çıkarmıştı.

Oy pusulalarının üzerinde, Maliki, Allavi ve Caferi'nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdül Mehdi ve 1980'de öldürülen büyük Ayetullah Muhammed Bekir Sadr'ın oğlu Muhammed Bekir Sadr'ın isimleri bulunuyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2010, 07:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35