banner39

Sadr hükümete geri dönüyor

Irak'taki ABD karşıtı Şii lider El Sadr'ın, Başbakan Nuri El Maliki'ye destek kararı aldığı belirtiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sadr hükümete geri dönüyor

Irak’taki hükümetin Başbakanı Nuri El Maliki’nin lideri olduğu Dava Partisi’nden Abdülkerim El Anızi, Şii lider Mukteda El Sadr’ın, diğer Şii gruplar ile anlaşmaya vardığını öne sürdü. Sadr, kerhen desteklediği Şii Başbakan El Maliki’nin, Ürdün’de ABD Başkanı George W. Bush ile görüşmesini protesto amacıyla, hükümetteki bakanlarını geri çekmiş ve 30 civarındaki milletvekilini siyasi boykota çağırmıştı. Anızi ise, Sadr grubunun 2 gün içinde hükümete ve parlamentoya geri döneceğini açıkladı. Sadr’a yakın kaynakların da bu bilgiyi doğruladıkları haberleri geliyor.

Sadr’ın gücü arttı

Sadr’ın bu kararı almasındaki başlıca etkenin, işgalcilerin, Sünni ve Kürt siyasetçiler ile bazı Şii grupları bir araya getirerek yeni bir hükümet kurma çabalarının olgunlaşması olduğu yorumları yapılıyor. Başbakan El Maliki’nin ise, özellikle Sadr yanlısı bakanların hükümetten çekilmesinden sonra, güçsüz partisi dışında dayanağı kalmamıştı. Ülke genelinde Şii ve Sünni Iraklılar arasındaki çatışmalarda binlerce kişinin ölümünü de çaresizce izlemesi, Maliki’nin siyasi itibarının dibe vurmasına yol açtı.

Bundan sonra, Sadr’ın siyasi gücünü pekiştirmiş olarak hükümette yer alması ve “işgal güçlerinin çekilme takvimi açıklaması” yönündeki çağrılarını daha yüksek perdeden dile getirmesi bekleniyor. Hükümetin dağılması ve Sadr’ı dışta bırakacak yeni bir hükümetin kurulması durumunda ise, binlerce milisin içinde yer aldığı Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu’nun yeniden işgalcilerle çatışmalara girebileceği belirtiliyor.

4 Iraklı polis öldürüldü

Irak’ın genellikle sakin olan Samava kentinde, güvenlik güçleriyle Mukteda El Sadr’a bağlı milisler arasında çıkan çatışmalarda 5 kişi öldü, 17 kişi yaralandı.
Polis kaynakları, çatışmaların önceki gün öğleden sonra, Sadr yandaşlarının, arkadaşlarının sürekli olarak polis tarafından gözaltına alınmasını protesto ettiği sırada başladığını belirtti. Ölenlerden 4’ünün polis olduğu kaydedildi. Kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

Kaynak: Evrensel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?