banner39

Sadr, İngiltere'ye meydan okudu

Mukteda El Sadr, İngiliz ordusunun yenildiğini belirterek 'Irak'tan çekilme dışında bir seçenekleri yok' dedi.

Arşiv 20.08.2007, 13:14 21.08.2007, 08:44
Sadr, İngiltere'ye meydan okudu

Irak'taki en etkili liderlerden olan Mukteda El Sadr, İngiliz ordusunun yenildiğini ileri sürerek Irak'tan çekilme dışında bir seçeneklerinin kalmadığını savundu.

İngiliz The Independent gazetesine konuşan El Sadr, "İngilizler vazgeçti. Yakında çekileceklerini biliyorlar. Irak'ta karşılaştıkları direniş yüzünden çekiliyorlar. Direniş olmasaydı daha uzun kalırlardı." dedi.

The Indepedent gazetesi daha önceki bir haberinde de iki komutanın, İngiltere Başbakanı Gordon Brown'a, "Irak'ın güneyinde ne yapmamız gerekiyorsa yaptık." dediklerini yazmıştı. Generaller, Irak'ta "daha fazla bir şey başaramayacaklarına" dikkat çekmişti.

"Irak'taki savaşı kazanamayacaklarını ve bu savaşta bir rolleri olmadığını İngilizler anladı." diyen Sadr, "Mehdi ordusu bunda rol oynadı." şeklinde konuştu.

İNGİLTERE DAHA AZ GÜVENLİ

Şii liderlerden olan Mukteda El Sadr, Londra'nın Irak'ın işgaline ortak olması ile İngiltere'nin daha az güvenli bir yer olduğunu belirtti. Irak'ın işgali yüzünden İngiltere'de saldırılar olduğunu ifade eden Sadr, "Hata yaptılar." dedi. Londra'da yaşanan 7 Temmuz saldırısında 52 kişi hayatını kaybetmişti.

İRAN'DAN YARDIM ALMADIK

Mehdi ordusunun İran'dan silah aldığı iddiaları reddeden Sadr, "Savaştayız. Amerika düşmanımız. Herkesten yardım alabiliriz. Ama İran'dan yardım istemedik." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?