Sadr Irak hükümetinden çekildi

Maliki'nin Bush ile görüşmesini protesto eden Sadr, koalisyon hükümetinden çekildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sadr Irak hükümetinden çekildi

Irak'da Başbakan Maliki'nin ABD Başkanı Bush ile buluşmasını protesto eden Şii lider Muktada es Sadr yandaşlarını koalisyon hükümetinden ve parlamentodan çekti.

Irak Başbakan Nuri El Maliki'nin Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılacak buluşmaya gitmemesi konusunda daha önce uyarıda bulunan Muktada es Sadr, aksi halde hükümet ve parlamentodan çekileceğini de bildirmişti.

Şu andaki Irak koalisyon hükümetinde Muktada Es Sadr'a bağlı beş bakan var. Parlamentoda ise Sadr yanlısı blok 30 milletvekilinden oluşuyor.

Bugün Sadr yanlısı 30 milletvekili ile 5 bakan bir yazılı açıklama yayımlayarak "Irak halkının duygularını ve anayasal haklarının ayaklar altına alınması" anlamına geldiğini söyledikleri bu buluşma yüzünden geri çekilmekten başka çareleri kalmadığını söylediler.

Amman'da toplantı

Sadr'ın tehditlerini dikkate almayarak Ürdün'ün başkenti Amman'a giden Irak Başbakanı Nuri el Maliki burada Kral Abdullah ve Başkan Bush ile Irak'ın durumunu konuşacak.

ABD başkanının el Maliki'ye kamuoyu önünde destek vermesi bekleniyor ama Amman'daki BBC muhabiri Bush'un başbaşa görüşmelerinde Irak başbakanından Şii milislere karşı daha sert önlemler almasını isteyeceğini söylüyor.

 

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?