banner39

Sadr, savaşçılarını caddelerden çekti

Mukteda Sadr, kendisine bağlı direnişçilere silah bırakmalarını isteyerek hükümet kurumlarını hedef almamalarını söyledi.

Arşiv 30.03.2008, 15:38 30.03.2008, 15:58
Sadr, savaşçılarını caddelerden çekti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr, silahlı taraftarlarına çağrıda bulunarak caddelerden çekilmelerini, Basra ve diğer şehirlerde hükümet kuvvetleri ile savaşmayı durdurmalarını istedi.

Gazetecilere yardımcıları tarafından verilen bildirisinde Sadr, "Dini sorumluluk gereği akan Iraklı kanı durdurmak, Irak birliğini sürdürmek ve Irak halkı arasında bölünmeye son vermek için Basra ve diğer bütün vilayetlerde silahlı görüntülere son verilmesi çağrısında bulunuyorum." dedi.

Sadr, "Silah taşıyan ve hükümet kurumlarını hedef alan bizden olmayacak." dedi.

Hükümet askerleri Sadr'a bağlı savaşçılarla altı gündür Basra'da savaşıyor. Çatışmalar Irak'ın güneyinde diğer şehirlere ve Bağdat civarındaki yerleşim yerlerine sıçradı.

Sadr, açıklamasında, savaşçılarının ağır silahlara sahip olduğu iddialarını yalanladı.

Mukteda Sadr, hükümetin taraftarlarına yönelik tutuklama kampanyasını durdurması gerektiğini ve tutuklu olanlar için de bir af uygulamasının şart olduğunu bildirdi.

Yorumlar (1)
Ebu Eymen Bin Hasan el-Hayratî es-Selefî 15 yıl önce
Irak İşgali Başladığından Beri Çeşitli Grupların Politikalarına Şahid Olduk. İhvan Vb. Lerinin Uzlaşmacı Politikalarından Kürtlerin İhanetine, Irak İslam Devleti'nin Tavizsiz Direnişinden Ensar es-Sünne'nin Başarılı Yiğitliklerine Kadar Çeşitli Politika ve Siyasete Şahid Olduk. -Sistani'nin Alçaklıkları Ayrı Bir Kategori- Fakat Mukteda es-Sadr ve Sürüsünün Ne Yaptığını Bir Türlü Anlamadık, Anlayamadık. Ne Tam anlamıyla Uzlaşma Peşinde, Ne De Irak'ın İşgalden Kurtulmasını İstiyor. Sanki Sürekli Bir Kaos Peşinde. Her Hareketiyle ABD'nin O Toprakları (Kendince) İşgali Meşrulaşıyor. Acaba Mukteda, Kendisi MEHDİ'nin Zuhuru İçin mi Çaba Sarfediyor. Ordusuna Bile Bu İsmi Koyduğuna Göre!!!
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?