banner15

Sadr tüm Iraklılar'ı ABD'ye karşı birleşmeye çağırdı

Irak'ın Necef kentinde binlerce kişi, Bağdat'ın düşüşünün yedinci yıldönümünde ABD karşıtı gösteri yaptı.

Sadr tüm Iraklılar'ı ABD'ye karşı birleşmeye çağırdıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak'taki yeni yönetimi belirleyecek kilit isimlerden biri olan Şii lider Mukteda Sadr, Sünni ve Şii tüm Iraklılar'ı işgale karşı birleşmeye ve Amerikan askerlerini ülkeden çıkarmaya çağırdı.

sadrprotestoirak.jpg

Her yıl Bağdat’ın düşüşünün yıldönümünde Sadr yanlılarının düzenlediği yürüyüşe katılan binlerce gösterici, "Irak Iraklılarındır", "İşgalcilere yer yok" sloganları attı.

irakprotestoabd.jpg

Gösteride, yardımcısı Seyid Hazım El Araci, Sadr'ın konuşmasını okudu. Mukteda Sadr'ın mesajında, "Eğer birlik olursanız, işgalcileri yener ve onları kutsal toprağımızdan atabilirsiniz. Eğer bölünürseniz, işgalci ve yandaşları topraklarımızda kalır" dedi.

Sadr'ın mesajında, "Iraklı Sunniler, ülkemizi özgürleştirmek için Şiilerle el ele verin. İşgalcilerin ya da hiç bir adaletsiz kanunun sizi bu yoldan çevirmesine izin vermeyin" ifadesi yer aldı.

Bağdat, ABD öncülüğünde 20 Mart 2003’te Irak savaşının başlamasından sonra 9 Nisanda düşmüştü.

irak-bayrakprotesto.jpg

Bağdat'ta çoğunlukla Şiiler'in yaşadığı Kadimiya bölgesinde yapılan protestolarda ise, göstericiler Dicle Nehri'nin karşısındaki Adhamiya'ya yürüdü. Daha çok Sünni Iraklılar'ın yaşadığı Adhamiya'da Şii ve Sünniler'in birlikte namaz kılarak işgale son çağrısı yaptığı kaydedildi.

irakprotesto.20100409160820.jpg

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2010, 12:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35