banner15

Sadr’dan İsrail, ABD ve İngiltere’ye Şer Üçlüsü Nitelemesi

Iraklı Şii lider Mukteda Sadr, İsrail, ABD ve İngiltere'yi "Şer üçlüsü" olarak nitelendirdi. Sadr, Irak devlet televizyonuna verdiği demeçte, Samarra'daki Şii türbesine geçen ay yapılan saldırının da işgalcilerle İsrail'in gizli anlaşmasıyla düzenlen

Sadr’dan İsrail, ABD ve İngiltere’ye Şer Üçlüsü Nitelemesi

Şii Şii lider, silahları taşıyanların "Kafirler, Saddam yanlıları ya da diğerleri" olabileceğini, ancak silahların kontrolünün "Şer Üçlüsü"nde olduğunu söyledi.

Sadr, meclisteki Şii bloğunun Başbakan İbrahim Caferi'yi yeniden başbakan adayı olarak seçmesinden sonra ülkenin içine düştüğü siyasi krizle ilgili bir soruya ise "Böyle küçük meselelere karışmadığı" yanıtını verdi.

Ancak Caferi'ye güçlü destek veren Sadr, başbakan olacak kişinin işgalcilerin çekilmesini talep etmesi ya da çekilmeleri için takvim belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Bunu yapmayanı desteklemeyeceğini belirten Sadr, Irak'taki olayların arkasında olduğunu ileri sürdüğü işgalcilerin çekilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Sadr, Necef'de verdiği demeçte, babası Muhammed Sadık'ın ölüm emrini verdiği sanılan Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yargılanmaması ve derhal idam edilmesi gerektiği görüşünü de savundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48