banner39

Safranbolu, yaşayanlarının öyküleriyle dile gelecek-FOTO

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde koruma altında bulunan bin 200'ün üzerindeki evin ve içinde yaşayanlarının öyküleri hazırlanıyor.

Arşiv 20.04.2010, 13:14 20.04.2010, 13:14
Safranbolu, yaşayanlarının öyküleriyle dile gelecek-FOTO

Yerli ve yabancı turistleri daha iyi bilgilendirmek amacıyla Safranbolu Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje ile şu ana kadar iki aylık çalışma sonunda 20 evin öyküsü çıkarıldı.

Osmanlı ahşap ve Rum taş işçiliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği Safranbolu evleri ve yaşayanlarının öyküleri her evin girişindeki tabelalarda belirtilecek. 1975 yılında Türkiye'de ilk defa zamanın Safranbolu Belediye Başkanı Kızıltan Ulukavak tarafından başlatılan çalışma ile koruma altına alınan Safranbolu evleri 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Şehirleri Listesi'ne alındı. Dededen toruna kalan bu tarihi evlerin hepsinin içinde yaşayanlarla birlikte geçmişten günümüze kadar uzanan ilginç birer öyküsü bulunuyor.

safranbolu.jpg

Safranbolu evlerinin günümüze kadar gelmesinin en büyük nedeninin nesiller boyu o evde insanların yaşamış olması olduğunu kaydeden Kaymakam Gökhan Azcan, her evin ve yaşayanlarının bir ilginç öyküsü bulduğunu söyledi. Azcan, "Evlerin saklı hikayelerini gün ışığına çıkarmak istiyoruz. Asırlardır ayakta kalan bu konaklarımızın içindeki yaşayanların hikayelerini de anlatmak istiyoruz. Gelen yerli ve yabancı turistler bu konakları görüyor ve gezip gidiyorlar. Önemli olan konaklarımızın nelere şahitlik ettikleri, kimlerle hayat bulduğudur. Biz kaymakamlık olarak yaptığımız çalışma ile her konağın sahibinden bilgi alıyoruz. Eski kayıtlara ulaşmaya çalışıyoruz. İlçemizdeki yaşlıların bilgilerinden yararlanıyoruz. Böylece bu konakların yıllardır gizli kalmış ilginç öykülerini öğreneceğiz ve bunu gelecek nesillere ulaştıracağız. Konaklarımız dile gelecek ve bu öyküleri konaklara asarak turistlerin bilgisine sunmuş olacağız." dedi.

safranbolu2.jpg

Safranbolu evlerinin en büyük özelliklerinden biri evler yapılırken doğaya ve komşuya duyulan saygıdır. Evler tarıma elverişli olmayan alanlara inşa edilir. Evin yapılacağı alanda bulunan ağaçlar kesilmez, evler buna göre konumlandırılır.

safranbolu3.jpg

Ayrıca komşuya olan saygıdan dolayı evlerin, komşuların manzarasını kapatmamasına özen gösterilir. Böylece komşunun güneş ışığı da kapatılmamış olur.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?