banner15

Sağanak yağış, İzmir'i Venedik'e çevirdi

İzmir'i teslim alan yağış sırasında, kentteki cadde ve sokaklar Venedik'i aratmadı.

Sağanak yağış, İzmir'i Venedik'e çevirdi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir'de bir süredir etkili olan sağanak yağış, bugün öğle saatlerinde şiddetini arttırdı. Bulutların şehrin üzerine çökmesi sebebiyle hava karardı. Dolu ve sağanak yağmur şeklinde yaklaşım yarım saat etkili olan yağışta, şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda Venedik'i aratmayan görüntüler oluştu. Yollar dereye döndü, çok sayıda işyeri su altında kaldı.

Sağanak yağmura trafikte yakalanan vatandaşlar, zor anlar yaşadı. Biriken sular sebebiyle araçlar güçlükle seyrederken şehir içi trafiği felç oldu. Caddelerden taşan sular, kaldırımları kapladı. Vatandaşlar, yağmur sularından korunmak için ilginç yöntemlere başvurdu. Bazıları ayağına naylon torba bağlarken bazıları da karşıdan karşıya geçmek için ayakkabılarını çıkarmayı tercih etti. Su altında kalan çok sayıda işyerini sahipleri, her yağmurda aynı görüntünün oluştuğunu söyleyerek tedbir almayan İzmir büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdi. 

Meteoroloji, geçen günlerde yaptığı uyarıda, batı bölgelerinde görülecek kuvvetli yağışların rüzgârla İzmir, Manisa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul ve Yalova'da etkili olacağını açıklamıştı.

Bu arada yağışlar, İzmir'deki barajların doluluk oranlarını da arttırdı. Tahtalı Barajı'nda aktif doluluk oranı yüzde 36,23'e ulaşırken Ocak 2009'da 46 milyon 600 bin metreküp olan su miktarı, 123 milyon 500 bin metreküpe çıktı. Balçova Barajı'nda doluluk oranı yüzde 82, Ürkmez'de 86, Güzelhisar'da ise 90,5'yi buldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 15:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48