banner15

Sağcılar cami projesine savaş açtı

Münih’te bir Katolik Kilisenin karşısında bir cami inşa edilmesine karşı çıkan sağcılar ayaklandı.

Sağcılar cami projesine savaş açtı

Papa 16’ncı Benedikt’in doğduğu dindar ve muhafazakar Bavyera eyaletinin başkenti Münih’te bir Katolik Kilisenin karşısında bir cami inşa edilmesine karşı çıkan sağcılar ayaklandı. Olay New York Times gazetesinde uzun bir habere konu oldu.

Almanya’nın en dindar ve muhafazakar eyaleti olan Bavyera eyaletinin başkenti Münih’de bir Katolik kilisenin karşısında cami inşa etme projesi, sağcıları ayaklandırdı.

Papa 16’ncı Benedikt’in doğduğu Bavyera eyaletinin başkenti Münih’de sağcılar, Katolik bir kilisenin karşısında bir cami yapılmasını önlemek için bir kampanya başlattı. Olay, New York Times gazetesinde uzun bir habere konu oldu. Gazete, söz konusu caminin Münih’in üçüncü büyük cami olacağını kaydetti.

New York Times, cami projesine karşı ayaklananların, yoğun bir kampanya yürüttüğünü, mitingler düzenlendiğini, Bavyera Parlamentosu’na sunulacak bir dilekçe için imzalar topladığını belirtirken söz konusu dilekçede “Bira içmek ve domuz eti yemek Bavyera yaşamının özelliğidir. Halbuki Müslüman inancında ikisi pis ve yasaktır” ifadesine yer verildiğine dikkat çekti.

Almanya’da çok uzun bir süreden beri camilerin bulunduğunu ancak son dönemde bir patlama yaşandığını kaydeden gazete, halen Almanya’da 150 caminin yanı sıra, Müslümanların ibadet edebilmesi için uygun hale getirilen 2 bin kadar bodrum ve depo gibi yerlerin bulunduğunu yazdı.

Camilerin bazılarının büyük Avrupa katedralleri gibi görkemli olduğu belirtilen haberde Münih’deki çoğu Türk olan Müslümanların kentin nüfusunun yüzde 10’unu oluşturduğu kaydedildi.

NYT, Alman siyasi bilimcisi Claus Leggewie’nin, Münih’te s Müslüman göçmenlerine karşı olan milliyetçi azınlığın duygularının sağcı politikacılarca istismar edildiği yolundaki görüşlerine yer verdi. Leggewie, Müslüman gruplarının da komşuları ile konuşmayarak gerilimleri arttırdığını da söyledi.

Anka

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35