banner39

Sağlık skandalı, yanlış bacağı kestiler

Karabük'te şeker hastası 68 yaşındaki Himmet Çelik'in sol bacağı yerine sağ bacağının kesildiği iddia edildi.

Arşiv 20.01.2011, 02:17 20.01.2011, 02:17
Sağlık skandalı, yanlış bacağı kestiler

Karabük'te felç geçiren şeker hastası Himmet Çelik'in sol bacağında oluşan yara iyileşmedi. Önceki gün Karabük Şirinevler Devlet Hastanesi'ne yatırılan Himmet Çelik'in sol bacağının diz altından kesilmesine karar verildi.

Ameliyata alınan Himmet Çelik'in sağ bacağının diz altından kesildiğini gören yakınları şoke oldu. Himmet Çelik'in kızı Seçil Çelik hastane yönetimi ve savcılığa Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Şükrü Levent Uçar hakkında şikayette bulundu.

Seçil Çelik, babasının sol ayağında enfeksiyonlu bir yara olduğunu belirterek, "Doktor babamın sol bacağın diz altından kesilmesi gerektiğini söyledi. Biz de bunu kabul ettik ve buna dair imzamızı attık. Bugün ameliyattan saat 13.30 gibi çıktı. Asansöre bindik, odasına götürüyorduk babamı, üstündeki örtüyü açtığımda bacağındaki sargı bezinin hiç açılmadığını gördüm. Yanlış ayağın kesildiğini anladım. Babamın sargı bezi hiç açılmamış bile, nasıl sarıldıysa öyle çıkıldı ameliyattan" dedi.

Çelik, "Doktor bize hiç de inandırıcı gelmeyen bir açıklama yaptı. O ayağın bir ay sonra bize problem oluşturabileceğini kendisinin ameliyat esnasında bacağın sargısını çözdüğünde o ayağın ameliyat edilmesinin gerektiğini gördüğünü, yaranın derine gittiğine dair bir açıklama yaptı. Ancak bizim ameliyata izin verdiğimiz ayak sol ayaktı. Babamın sağ ayağını telafisi olmayacak bir ihmal üzerine kesildi" diye konuştu.

Babasının sağlam bacağının kesildiğini söyleyen Seçil Çelik, "Bu ameliyat üstün körü yapılan bir ameliyattı. Babamın sağlam bacağını maalesef kaybettik. Şimdi babam iki bacağını da kaybedecek" ifadelerini kullandı.

Hastane yetkilileri ile görüştüğünü açıklayan Seçil Çelik, şöyle konuştu: "Durumu hastane yetkililerine bildirdim ve dilekçemi vererek şikayette bulundum. Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü'nden geldiler buraya. Onlara da şikayette bulundum. Babamın ameliyat esnasındaki dosyasını aldılar. Araştırma yapacaklarını söylediler. Kardeşim de savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

Hakkımızı arıyoruz. İnsanla uğraşıyorsun, insanı tedavi ediyorsun, Orada kasap dükkanı işletmiyorsun. Geri dönülemez bir hata yapıldı. Sadece bir ihmal uğruna. Dosyaya bakmamış, ayağa bakmamış, kendi bildiğine karar vermiş bu ayak kesilsin diye ve kesmiş, benim iznim olmadan. Bu işin peşini kesinlikle bırakmayacağım. Neyse cezası çeksin ve ödesin. Her hatanın bir suçun bedeli yok mu? Oda suç işledi hata yaptı. Cezasını çeksin."

Karabük İl Sağlık Müdürü Korkut Eren ise konu hakkında, "Valiliğin bilgisi dahilinde Teftiş Kurulu Başkanlığı'ndan müfettiş talep edilmiş olup inceleme sonucunda konu ile ilgili kamuoyuna bilgi verilecektir" dedi.

Kaynak: CNN Türk

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?