banner39

Sağlıkta olumlu beklenti: Aile hekimliği

Sağlık sistemi değişikliği kapsamında çıkan aile hekimliği uygulamasıolumlu tepkiler alıyor.

Arşiv 21.04.2010, 22:47 21.04.2010, 22:47
Sağlıkta olumlu beklenti: Aile hekimliği


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Sağlık sektöründe yapılan düzenlemeler olumlu ya da olumsuz tepkiler alıyor. Yeni çıkan Kamu Hastaneleri yasa tasarısı da birçok çevreden eleştiri alıyor. Aile hekimliği sistemi için ise tepkiler genel anlamda olumlu gibi gözükmekte.

Aile Hekimliği ile ilgili olarak Dr.Recai Yahyaoğlu şu açıklamada bulundu: “Hekimler yeni çıkan Kamu Hastaneleri Birliği yasa tasarısı konusunda çok tepkililer. Bunun kendi haklarının bir gaspı gibi görenlerinden tutun, CEO adı verilen büyük şirket yöneticilerinin bir maşası veya piyonu olunacağını söyleyene kadar çok farklı görüşler savunuluyor. Örneğin yeni çıkan yasa tasarısıyla hastanelerde başhekimlerin ve başhekim yardımcılarının hiçbir önemlerinin kalmayacağını ifade edenler var.

Herkes bu belirsizliğin içinde kurtuluşu Aile Hekimliğinde görmüşe benziyor. Hafta sonu hekimlerin düzenlediği bir dernek toplantısında pek çok başhekim ve başhekim yardımcısı arkadaşlarımızın Aile Hekimliği sisteminde görev almak istediklerine tanık oldukça hastanelerimiz için endişe etmemek mümkün değildi… Herkes Aile Hekimliğini isterse bu hastanelerde kim hekimlik yapacak?

Herkesin bu süreçte kafası epeyce karışık olsa da Aile Hekimliği hakkında insanlar olumlu düşünüyorlar. Beklenti ve görüşlerin abartılı olmadığını söylemek her ne kadar mümkün görünmese de hekimlerin ve hastaların şimdiye kadar bir konu hakkında bu kadar ortak bir memnuniyet taşıdığına tanık olunmamıştı…

İşte tam da bu yüzden Aile Hekimliği Bakanlığın en sükse yaptığı bir sistem konumuna doğru ilerliyor… Özellikle İstanbul’da bunun başarıyla gerçekleştirilmesi Bakanlığın Ak Parti Hükümeti süresince başardığı en önemli hamlelerden birisi olacak. Zira İstanbul çok büyük bir nüfusa sahip ve iktidara gelen partilerin adeta oy deposu…

Diğer yandan Devlet Hastaneleri’nde gerçekleşecek yeni değişikliklerden hekimler çok rahatsızlar. Hatta pek çok hekim özellikle idari kadrolarda görev yapan hekimler Aile Hekimliği Sistemini adeta kaçılacak bir liman gibi görmeye başlamışlar. Bunun biraz abartılı olduğunu söylemek zor değil… Fakat gerçeklerle bağlantısı da yok denemez. Bekleyip göreceğiz… Taşların yerine oturması biraz sıkıntılı olsa da sonunun iyi olacağına inanmak istiyoruz…”
 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?