Sağlıkta performans ve kalite kongresi

Sağlık Bakanlığı tarafından "II. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi" düzenleniyor.

Sağlıkta performans ve kalite kongresi


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Sağlık Bakanlığı 2003 yılında deklare ettiği Sağlıkta Dönüşüm Programı ile insan odaklı bir politika izlemeyi amaçlıyor.

Bu dönüşüm programının ana parametrelerinden biride sağlık kurumlarında uygulanan performans yönetimi ve kalite geliştirme çalışmaları.

Sağlık Bakanlığı 19–21 Mart 2009 tarihlerinde yaklaşık 1300 sağlık çalışanının katılımıyla gerçekleştirdiği, “I. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi”nin ardından “II. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi” de “Hastanelerin Teşviki ve Güvenliği” ana temasıyla 28 Nisanda başlayan kongre 1 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

“Hastanelerin Teşviki ve Güvenliği” ana temasıyla düzenleyeceği “II. Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresi”nde güvenli hastane kavramı, hastane sınıflandırması ve önemi, hasta güvenliği kültüründe tıbbi hatalar ve hukuksal boyut, dünyada akreditasyon sistem modelleri, ölçüm kültürü, kanıta dayalı tıp, hastanelerin teşvikinde uluslara arası deneyimler, tam gün sonrası hastanelerin ve çalışanların teşviki, TİG ve BBaG, hasta ve çalışan güvenliği konularının güncel gelişmeler, uluslararası tecrübeler ve yerel uygulamalar çerçevesinde ele alınarak geniş katılımlı bir platformda tartışılması amaçlanıyor ve yine konunun uzmanlarından oluşacak bir danışma ve bilim kurulu gözetiminde gerçekleştirilecek Kongrede belirtilen konu başlıklarında hazırlanmış bilimsel çalışmaların paylaşımı sağlanarak Bakanlığın performans, kalite ve hasta güvenliği politikalarına ışık tutacak sonuçların alınması hedeflenmektedir.

Kongre Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Adnan ÇİNAL Kongrenin içeriği ilgili olarak şunları söyledi: “Kongre süresince performans yönetimi, hasta güvenliği, çalışan güvenliği ve laboratuar güvenliği konularında sağlık profesyonellerine 1 günlük kurslar halinde eğitimler verilecektir. Ayrıca Kongre kapsamında Bakanlık Hizmet Kalite Standartlarının etkinliğinin ölçümüne yönelik "Hizmet Kalite Standartları Araştırma ve Bilimsel Yayın Ödülü" yarışması ve Hasta güvenliği, Çalışan güvenliği, Laboratuar güvenliği alanlarında daha güvenli bir ortam oluşturmak ve güvenliği tesis etmek üzere kamu veya özel kurumlarda yapılmış veya halen devam edilen sistematik uygulamaların teşvik edilmesi amacıyla "Hizmet Kalite Standartları En İyi Uygulama Ödülü" yarışması düzenlenmiştir. Bu tür etkinliklerle birlikte kongremizde hemşirelerimize yönelik “HKS bilgi yarışması” düzenlenerek bu yarışmada en yüksek puanı alan 5 hemşiremizin kongremize davet edilmesi sağlanacaktır.”


 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 22:16
banner53
YORUM EKLE

banner39