Şah rejiminin Başbakanını öldüren kişi İran'a döndü

Şah rejiminin son Başbakanı'nı öldüren İranlı Ali Vekili Rad Fransa'daki 19 yıllık mahkumiyetin ardından ülkesine geri döndü.

Şah rejiminin Başbakanını öldüren kişi İran'a döndü

İran'ın 1979 devrimi öncesindeki son başbakanı olan Şahpur Bahtiyar'ı 1991'de öldürmekten suçlu bulunarak mahkum edilen ve Fransa'nın serbest bırakması üzerine ülkesine dönen İranlı Ali Vekili Rad, 'cehennemi arkasında bıraktığını' söyledi.

Başkent Tahran'daki havaalanına gelişinde İran'ın resmi ajansı İrna'ya konuşan Ali Vekili Rad, '19 yıl sonra ülkeme dönmekten, hemşehrilerimi görmekten memnunum. Gerçekten cehennemi arkamda bıraktığımı ve cenneti yeniden görmekten mutlu olduğumu söylemem lazım. Bu yıllar boyunca nelere dayandığımı olabildiğince anlatacağım' ifadesini kullandı.

Boynunda çiçeklerden bir kolye taşıyan Ali Vekili Rad, gelişinde zafer işareti de yaptı ve annesine sarılınca da gözyaşlarına hakim olamadı.

İran'daki 1979 İslam Devrimi'nin ardından Fransa'ya kaçan Şahpur Bahtiyar, Paris'e yerleşmişti. Şah Rıza Pehlevi yönetiminde görev yapan son başbakan Bahtiyar, 1979'da Şah'ın ülkeden kaçması sonrasında kurulan naiplik konseyine de başkanlık etmişti.

Bahtiyar, Paris'in batısındaki Suresnes'teki evine giren kişilerce bıçaklanmış ve boğulmuştu. Ali Vekili Rad, 1991'deki suikast ile ilgili olarak 1994'te mahkum olmuş, ancak ona yardım ettiği öne sürülen iki kişi hiçbir zaman bulunamamıştı.

Şahpur Bahtiyar'ı öldürmekten 18 yıl hapse mahkum edilen ve mahkeme kararı ile koşullu serbest bırakılan Ali Vekili Rad'ın İran'a iade edilmesini öngören dosya, Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından imzalanmıştı.

Fransa ve İran, 'Vekili Rad ve Tahran'daki Fransa Büyükelçiliğinde tutulan Clotilde Reiss'in aynı anda ülkelerine geri gönderilmeleri için Fransa ve İran'ın gizli anlaşma yaptığı yolundaki iddiaları' yalanlamıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 18:15
banner53
YORUM EKLE

banner39