banner39

Sahaf Festivali Beyoğlu'nda

Beyoğlu Belediyesi'nce 3'üncüsü düzenlenen ''Sahaf Festivali'' kitapseverleri memnun etti.

Arşiv 03.10.2009, 05:57 03.10.2009, 05:57
Sahaf Festivali Beyoğlu'nda

Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen ''Sahaf Festivali'' kitapseverleri memnun etmeye devam ediyor.

Festival, 11 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek ve kartpostallar, sigaralıklar, siyah beyaz hatıra fotoğrafları, sinema afişleri, Cumhuriyet öncesi ve ilk yıllarına ait hisse senetleri koleksiyonları, Osmanlı tapuları, noter evrakları, eski çizgi romanlar, Osmanlı hanedanının sünnet ve evlilik merasimlerinin en küçük ayrıntısına kadar anlatıldığı el yazması ''surnameler'', edebiyatçıların mektupları ile çeşitli damgalı evraklar sergilenecek.

Fuarla ilgili konuşan sahaf Emin Nedret İşli, ''Sahafları bir araya getirdik. Küçücük dükkânlardan İstanbul'un en gözde meydanına çıktık. Kitaba, eski değerli eserlere ilgisi olanlar sahafları üçüncü kez böylesine şenlikli bir havada, aynı mekânda bulacaklar '' dedi.

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 3. Beyoğlu Sahaf Festivali'ni ziyaret etti. Günay, Taksim Gezi Parkı'ndaki festival alanında yer alan sahafları, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile gezdi. Gezi sırasında Bakan Günay, Gabriel Garcia Marquez'in ''Yüzyıllık Yalnızlık'' adlı romanını satın alarak, Demircan'a hediye etti. Sahaflarla sohbet eden Günay, şöyle konuştu: ''Türkiye'de tüm sahafları bir araya getiren bir etkinlik yoktu. Bu nedenle sizleri burada görmek çok güzel. Beyoğlu Belediyesinin kültür hayatımıza katkılarını takdir ediyorum. Bu festival de kültür hayatımıza büyük katkılar sunuyor. Türkiye'nin ve özellikle 2010 Kültür Başkenti İstanbul'un hak ettiği kültür buluşmalarından biri. Devam edeceğini biliyorum. Gelecek yıl daha fazla sayıda sahafı burada görmekten memnuniyet duyacağım.''

Eski kitaplar ve belgeler arasında dolaşan Günay, doğu edebiyatında önemli bir yere sahip yazar Feridüddin-i Attar'a ait ''Mantıku't Tayr'' adlı eserin iki cildini satın aldı.

Kaynak: Milligazete

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?