banner39

Şahdeniz Projesi'ne Rus Engeli

Azerbaycan’dan ucuz gaz alımının önünü açacak olan Şahdeniz Projesi tamamlandı ancak Projenin Rusya engeline takıldığı öne sürülüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Şahdeniz Projesi'ne Rus Engeli

İran’ın doğalgaz musluğunu kapatmasının ardından gözler Baku-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı’ndan sonra, ucuz Azeri gazının Türkiye’ye getirilmesini hedefleyen Şahdeniz Projesi’ne çevrildi. BOTAŞ Genel Müdürü Hüseyin Saltuk Düzyol, projeye ilişkin görüşmelerin sürdüğünü, şubat ayı ortasında arza başlanmasını hedeflediklerini söyledi. Düzyol, Azerbaycan’dan ilk etapta 3 milyar metreküplük alım yapacaklarını bildirdi.

Azerbaycan gazının Gürcistan üzerinden Türkiye’ye taşınmasını amaçlayan Şahdeniz Projesi’nde sorun çıktı. Enerji Bakanı Hilmi Güler de projenin tamamlandığını, ancak Azerbaycan boru hattında sorun yaşandığını söyledi. Azerbaycan doğalgazının Türkiye'ye sevkine ilişkin BOTAŞ ve Socar arasında 2001 yılında imzalanan doğalgaz alım-satım sözleşmesi de 15 yıllık bir süre boyunca alımların 2 milyar metreküpten başlayarak 6.6 milyar metreküpe ulaşmasını öngörüyor. BOTAŞ Genel Müdürü Hüseyin Saltuk Düzyol da alımların 3 milyar metreküple başlayacağını bildirdi. Projeye ilişkin görüşmelerin devam ettiğini anlatan Düzyol, şubat ayı ortasında alımlara başlayabileceklerini kaydetti.

ANLAŞMADA NELER VAR

Türkiye'nin Azerbaycan'la 2007 yılında 3 milyar, 2008'de 5 milyar ve 2009 yılından itibaren ise 6.6 milyar metreküplük gaz alım anlaşması yapıldı. Azerbaycan tarafının bu anlaşmayı iptal etmesi durumunda Türkiye’ye 70 milyon dolarlık ceza ödemesi öngörülüyor. Türkiye ile Socar arasında imzalanan anlaşmaya göre gaz alımının 2005 yılında başlaması gerekiyordu ancak proje gecikti. Bu anlaşma kapsamında ilk yıl BOTAŞ Socar’dan 2 milyar metreküp gaz ithal etmesi öngörüldü. Azerbaycan’dan gelecek bin metreküp gazın fiyatı 120 dolar olarak belirlendi. Rusya’dan alınan bin metreküp gaz için ise yaklaşık 300 dolar ödeniyor.

RUSYA ENGELLİYOR

BOTAŞ yetkilileri, Şahdeniz Projesi ile Türkiye’nin 120 dolara ucuz gaz alabileceğini anımsatarak, Rusya’nın bunun engellemeye çalıştığına dikkat çekiyorlar. Rusya’nın Türkiye’ye yaklaşık 300 dolardan gaz sattığına dikkat çeken yetkililer, bu fiyatın aşağı çekilmemesi için Azerbaycan’dan ucuz alımı engellediklerini belirtiyorlar. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?