Şahin: Barışa engel İsrail'in sorumsuz Kudüs tavrıdır

TBMM başkanı "Kudüs'ün statüsünü, dokusunu ve demografik yapısını değiştiren uygulamaların" sona erdirilmesini istedi

Şahin: Barışa engel İsrail'in sorumsuz Kudüs tavrıdır

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Orta Doğu barış sürecinin önündeki en büyük engelin İsrail'in Kudüs'e yönelik sorumsuz tavırları olduğunu söyledi.

İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Genişletilmiş 2. Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı'nın açılışında konuşan Şahin, İslam Konferansı Teşkilatının, 1969 yılında Kudüs'te yapılan saldırıların, oradaki yangının ardından kurulduğunu hatırlattı.

Aradan geçen 41 yılda Kudüs'ün kaderinin değişmediğini, Kudüs'ün sıkıntılarının azalmadığını üzülerek izlediklerini belirten Şahin, şöyle konuştu:

"Bölgemizdeki karmaşık, iç içe geçmiş sorunların temelinde İsrail-Filistin ihtilafı yatmaktadır. Bu ihtilafın merkezinde de Kudüs meselesi yer almaktadır. İsrail-Filistin ihtilafının gerçekçi, adil ve kalıcı bir çözüme kavuşturulabilmesi, bu durumun çekirdeğindeki Kudüs meselesinin barışçıl bir şekilde çözümüne bağlıdır. Bu zor bir süreçtir. Çünkü üç büyük dinin en kutsal mekanları bu şehirde yer almaktadır. Bu durum doğal olarak bu sorunu diğer ihtilaflardan çok daha farklı bir boyuta taşımaktadır."

Şahin, Kudüs'ün tüm inançları kucaklayan bir barış ve hoşgörü ortamının da simgesi olduğunu vurguladı:

"Bu nedenle Kudüs'ün statüsünü, dokusunu ve demografik yapısını değiştiren tek taraflı uygulamalar derhal terk edilmelidir. Barış sürecinin önündeki en büyük engeli teşkil eden Yahudi yerleşim faaliyetleri durdurulmalıdır. Kudüs ile Batı Şeria'yı suni bir şekilde birbirinden ayıran ayrım duvarı ve kontrol noktaları kaldırılmalıdır. Filistinlilerin evlerinden zorla çıkartılması uygulamalarına son verilmelidir."

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 15:37
banner53
YORUM EKLE

banner39