banner39

Şahin: İslam ile terörizm yan yana gelemez

TBMM Başkanı Şahin, "İslam ile terörizmi yan yana getirmeye çalışanlara en iyi cevap, İslam'ın kardeşlik, barış ve hoşgörü anlayışıdır" dedi.

Arşiv 15.04.2010, 02:37 15.04.2010, 02:37
Şahin: İslam ile terörizm yan yana gelemez


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, müslümanları terörle anmak isteyenlere, İslam ile terörizmi yan yana getirmeye çalışanlara en iyi cevabın, İslam'ın kardeşlik, barış ve hoşgörü anlayışı olduğunu söyledi.

Haliç Kongre Merkezi'nde Diyanet İşleri Başkanığınca düzenlenen Kutlu Doğum Haftası ve Kur'an-ı Kerim'in indirilmesinin 1400'üncü yıldönümü etkinliğine TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı Faruk Çelik, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Süryani Ortodoks İstanbul ve Ankara ruhani Lideri Yusuf Çetin'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Programda konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, İslam ile terörün bir arada anılmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. İslam dininin suçsuz insanları öldürmeyi en ağır suç olarak kabul ettiğini hatırlatan Şahin, "Müslümanları terörle anmak isteyenlere, İslam ile terörizmi yan yana getirmeye çalışanlara en iyi cevap, İslam'ın kardeşlik, barış ve hoşgörü anlayışıdır. Bir insanı öldürmeyi bütün insanlığı öldürmüş kadar ağır bir suç kabul eden, yaşama hakkını en kutsal hak gören bir dinin temsilcileri olarak bu yakıştırmaları şiddetle reddediyoruz. Yüce dinimizi şahsi ve siyasi çıkarları için kullanan bir grup teröristin suçunu tüm Müslüman dünyasına yüklemek ve İslamofobi diye bir korku terimi üretmek, insanlığın barışına zarar vermektedir. Medeniyetler arası çatışma için gayret gösterenlerin var olduğu bir dünya tablosu ile karşı karşıyayız. Müslümanların kutsallarına hakaret etmeyi, aşağılamayı alışkanlık haline getirenlerin var olduğunu üzülerek görüyoruz. Halbuki İslam ülkelerinde bugüne kadar diğer semavi dinlerin peygamberlerine ya da kutsal değerlerine yönelik bir saldırı veya hakaret olmamıştır, olmaz da. Çünkü İslam dini, diğer peygamberleri de Müslümanların peygamberi olarak kabul eder ve onlara gereken saygının gösterilmesini ister. Türkiye, geçmişten beri farklı din ve inanca sahip insanların barış ve hoşgörü içinde yaşadığı ve mabetlerini kurduğu ülke olarak buna en güzel örnek değil mi? Bunun kaynağı, yüce dinimizin hoşgörü, barış ve sevgi anlayışıdır, Peygamberimizin kutsal mesajlarıdır'' şeklinde konuştu.
 

Kaynak: CİHAN


 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?