banner39

Said Celili Gazze için Ankara'da

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın Özel Temsilcisi Said Celili Ankara'ya geldi.

Arşiv 07.01.2009, 19:45 08.01.2009, 09:58
Said Celili Gazze için Ankara'da


Ankara'da Gazze diplomasi trafiği hız kesmiyor. İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Özel Temsilcisi Said Celili temaslarda bulunmak üzere bugün Ankara'ya geldi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Özel Temsilcisi Said Celili,  Celili'yi Esenboğa Havalimanında, İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman  Hüseyin Pur ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

Aynı zamanda İran'ın nükleer program müzakerecisi olan Celili Ankara'ya özel elçi sıfatı ile geldi. Celili ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede Gazze'deki son durumun ele alındığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan-Celili görüşmesinde Ortadoğu'daki son gelişmeler değerlendirildi. Erdoğan ve Celili'nin İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyon konusundaki son durumu ele aldıkları ve karşılıklı fikir alışverişinde bulundukları ifade edildi.

Celili daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek. Celili İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Gazze kriziyle ilgili mesajını Cumhurbaşkanı Gül'e iletecek.

Celili aynı gün içinde Tahran'a dönecek.

Celili cuma günü de Lübnan ve Suriye'ye gitmiş, Hizbullah lideri Nasrallah ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşmüştü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Gazze'yi İsrail'in hava saldırısının başlamasının ardından İran Cumhurbaşkanı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?