banner39

Sakal ve başörtüsü Cezayir gündemine oturdu

Cezayir yönetiminin pasaportta sakal ve başörtüsüne izin vermemesi İslamcı gençlerin yoğun tepkisine neden oldu.

Arşiv 14.04.2010, 17:24 15.04.2010, 07:37
Sakal ve başörtüsü Cezayir gündemine oturdu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Cezayir hükümeti, yeni düzenlenen pasaportlardaki kişisel bilgiler bölümünde kullanılacak resimlerin kişinin fiziksel özelliklerini tam olarak yansıtması bahanesiyle kadınların başörtüsüz, erkeklerin de sakalsız fotoğraf çektirmelerini talep etti.
 
Buna karşılık ülkedeki Müslüman çevreler tepki gösterdi. Müslüman Âlimler Cemiyeti Başkanı Abdurrahman Şeybani, Cezayir’in İslam ülkesi olduğunu, hükümetin de İslam’a aykırı yasalar çıkarmaması gerektiğini savundu.
 
Nitekim tartışmalar iktidardaki koalisyona kadar uzandı. İktidar ortağı Barış Topluluğu Hareketi, kadınların pasaportlarında başörtülü fotoğraf kullanabilmesinin gerektiğini açıkladı
 
Cezayir yönetimi daha önce 1992 senesinde ordunun desteğiyle yapılan seçim sonuçlarını iptal etmiş, İslamcıların iktidarını engellemek amacıyla gerçekleştirilen müdahale sürecinde 200 bin kişi öldürülmüştü.
 
Devlet Başkanı Buteflika, krizin yatıştırılması amacıyla İslamcılara taviz verme düşüncesiyle genel af çıkarmış, dini içerikli radyo ve televizyon kanalı kurdurmuş ve İslamcı söylemlere “göz yumulmasını” desteklemişti.
 
Ancak son gelişmeyle birlikte yönetimle İslamcıların arasının tekrar açılabileceği ve ülkenin tekrar bir kaos ortamına sürüklenebileceği yönünde tedirginlik yaşanıyor.
 
Bu nedenle gözlemciler Devlet Başkanı Buteflika’nın yeninden sürece müdahale etmesini krizin bir an önce sona erdirilmesi için gerekli olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?