banner39

Sakka, mahkemede İsrail bayrağı çıkardı

El Kaide'nin Türkiye'deki uzantısı olduğu iddiasıyla yargılanan Louai Sakka, mahkemede cebinden çıkardığı İsrail bayrağını ayağıyla ezdi.

Arşiv 28.03.2008, 13:53 28.03.2008, 13:53
Sakka, mahkemede İsrail bayrağı çıkardı

El Kaide'nin ''üst düzey yöneticisi'' olduğu gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Louai Sakka, bir başka davadan yargılandığı duruşmada cebinden çıkardığı İsrail bayrağını yere atarak çiğnedi.

Sakka'nın Kandıra Cumhuriyet Savcısı ile F Tipi 1 No'lu Cezaevi Müdürü'ne hakaret ve tehdit iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

El Kaide'nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri, İstanbul'da 15 ve 20 Kasım 2003'teki bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan 73 sanıktan biri olan ve mahkemece ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Sakka, dava için Kandıra adliyesine getirildi.

Savunması için söz verilen Sakka, Besmele çekerek ayetler okumaya başlayınca, hakim tarafından uyarıldı.

Türkçe savunma yapacağını söyleyen Sakka, El Kaide'den, Amerikan askeri cezaevlerinde tutulan kişilerden bahseden savunmasını okuduktan sonra yazıyı mahkemeye verdi.

Daha sonra Sakka, cebinden çıkardığı İsrail bayrağını yere atarak çiğnedi ve hakime, "İşte beni bunlar için tutukluyorsunuz, bunlar için bu işleri yapıyorsunuz. Şimdi sorun varsa sor bakalım" dedi.

Sakka, bunun üzerine hakimin talimatıyla jandarma ekiplerince salondan çıkarıldı. Sakka'nın avukatı Karahan, sanığın savunma hakkının kısıtlanamayacağını, salondan çıkarılmasının usul ve yasaya aykırı olduğunu öne sürdü. Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, sanığa savunmasını hazırlaması için ek süre verilmesini istedi.

Hakim de sanığa esas hakkındaki savunmasını yapmak için gelecek celseye kadar süre verilmesine, sanığın hazır bulundurulması duruşmaların düzenini bozacağından duruşmalara sanığın yokluğunda devam edilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?