banner39

Sakladığı paraların tarihi geçti

Manisa'da 81 yaşındaki bir kadının 40 boyunca biriktirdiği 300 bin YTL tutarında ki paranın tarihi geçince, sakladığı paranın büyük kısmı elinde kaldı

Arşiv 26.04.2007, 12:03 26.04.2007, 12:06
Sakladığı paraların tarihi geçti

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde yaşayan 81 yaşındaki Fadime Akkoyun'un 40 yıl boyunca ineklerin sütünü satarak kilim altında biriktirdiği paralar, tedavülden kalkınca kimseye yâr olmadı.

Zamanında değerlendirilmesi durumunda yaklaşık 300 bin YTL tuttuğu belirtilen paralardan sadece 400 YTL'lik kısmı değiştirildi. Paraları yıllarca kilimin altında saklayan yaşlı kadın, bu sürede iki kızının bile odasına girmesini yasakladı.

Fadime Akkoyun, önceki gün hastalanınca, evli olan iki kızı, eve gelerek odaların temizliğini yaptı. Bu sırada Fadime Akkoyun'un odasından çok sayıda banknot ve madeni para gün yüzüne çıktı. Bir kısmını farelerin yediği görülen paraları bankaya götüren Fadime Akkoyun'un damadı, bu paraların tedavülden kalktığını, sadece 400 YTL'lik kısmının tedavüldeki paralarla değiştirilebileceğini öğrendi.

Yıllardır parasını biriktiren Fadime Akkoyun, "Evimde üç tane inek besliyordum. Bunların sütünden elde ettiğim kazancı da yine evimde saklıyordum. İhtiyacım kadarını harcıyordum. Eşim Mustafa 16 yıl önce öldü. Yatak odamın içerisinde kilimlerin altına koyuyordum ve içeriye kızlarım dahil kimseyi sokmuyordum." dedi.

"Ölümü için sakladığı parayı" damadı Adem Arıkan'ın bankaya götürdüğünü, ancak hiçbir bankanın bunu kabul etmediğini söyleyen Akkoyun, "O zamanki parayla 11 traktör alabilirmiştim. Cahillik işte, bunca birikimim boşa gitti. 'Sakla samanı, gelir zamanı' demiştim ama olmadı." sözleriyle pişmanlığını dile getirdi.

Kaynak:AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?