banner39

Salah: Beni öldürmeye çalışırken başkalarını vurdular

Filistinli lider Salah, "Askerler beni öldürmeye çalıştı... Ben sandıkları kişilere doğru ateş açtılar" dedi

Arşiv 03.06.2010, 14:17 03.06.2010, 14:54
Salah: Beni öldürmeye çalışırken başkalarını vurdular


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in 31 Mayısta Gazze'ye yardım filosuna düzenlediği saldırı sonrasında gözaltına alınan, İsrail'deki İslam Hareket lideri Şeyh Raid Salah, "İsrail askerlerinin gemideki baskın sırasında kendisini öldürmeye çalıştığını" belirtti.

Mavi Marmara gemisine İstanbul'dan katılan ve filodaki gemilerin ele geçirilip Aşdod limanına çekilmesinden sonra diğer yolcular gibi gözaltına alınan Salah, bugün Aşkelon'da çıkarıldığı mahkemede, "Askerler beni öldürmeye çalıştı... Ben sandıkları kişilere doğru ateş açtılar" diye konuştu.

Pazartesi günü Mavi Marmara'ya düzenlenen baskın sırasında Salah'ın öldüğü, ardından başından yaralandığı ve Hayfa'da ameliyata alındığı yolunda iddialar ortaya atılmış, söylentilerin doğru olması halinde bunun İsrail'deki Arap toplumunu üçüncü intifadaya kadar sürükleyebileceği yorumları yapılmıştı.

İsrail askerlerinin gemiye ellerinde suikast listesi olduğu belirtilen kitapçıklarla girmesi ve Salah'tan uzun süre haber alınamaması bu iddiaları güçlendirmişti.

Salah ile birlikte halen gözaltında tutulan İsrailli Araplardan Arap Yüksek Gözlem Komitesi Başkanı Muhammed Zeydan, yine İslami Hareket'in güney bölgesi sorumlusu Şeyh Hammad Ebu Daabis ve Özgür Gazze hareketi liderlerinden Lubna Masarva'nın bugün öğleden sonra salıverilmeleri bekleniyor. 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?