banner15

Salahaddin'in minberi Aksâ'ya döndü

1969 yılında cami içerisinde çıkan yangında hasar gören minber, Ürdün’de onarıldıktan sonra Mescid-i Aksa’ya yeniden getirildi.

Salahaddin'in minberi Aksâ'ya döndü

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Salahaddin Eyyubi’nin minberi Mescid-i Aksa’ya geri döndü. 1969 yılında siyonist bir eylemcinin cami içerisinde çıkardığı yangında hasar gören minber, Ürdün’de onarıldıktan sonra Mescid-i Aksa’ya yeniden getirildi.

 

Mescid-i Aksa’ya 1187'de Salahaddin Eyyubi tarafından yerleştirilen; ancak camide çıkan yangında hasar gören ahşap minber, orijinaline uygun biçimde yeniden yapılarak camideki yerine konuldu.

 

Tarihi minber, Ürdün büyükelçisi eşliğinde ve geniş güvenlik önlemleri altında camiye getirildi. Minberin camiye getirilişi sırasında Kudüs'te bazı caddeler trafiğe kapatıldı.

 

Salahaddin Eyyubi’nin minberini karşılayan Kudüs İslami Vakıflar Kurulu yetkilileri, minberin Mescid-i Aksa’daki yerine yerleştirilmesini de üstlendi.

 

El Aksa Vakfı yetkililerinden Adnan Hüseyin, eski minberin yangında parçalandığını; ancak yeniden yapılan minberin orjinali ile aynı olduğunu söyledi. Hüseyin, ahşaptan olan yeni minberin yapımının tam dört yıl sürdüğünü belirtti.

 

 

Minberin yeniden yapıldığı Ürdün Balka Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nden dekan yardımcısı Luay Dubbur da yeni minberin maliyetinin 1,5 milyon dolar olduğunu söyledi. Dekan yardımcısı, bu paranın Ürdün Kralı II. Abdullah tarafından karşılandığını kaydetti.

 

Selahaddin Eyyubi tarafından Halep'ten getirilen orijinal minber, 21 Ağustos 1969'da siyonist eylemci olan Michael Dennis Rohan tarafından cami içerisinde çıkarılan yangında hasar görmüştü.

 

 

Öte yandan, Salahaddin Eyyubi’nin minberinin Ürdün’de onarılarak Mescid-i Aksa’ya yeniden getirilmesini değerlendiren İslami Hareket  başkanı Şeyh Raid Salah, İsrail’in Kudüs’ü yahudileştirme politikalarına dikkat çekerek Mescid-i Aksa’nın büyük bir tehdit altında olduğu uyarısında bulundu.

 

Salah, yayınladığı bildiride, “Minberin Mescid-i Aksa’ya dönmesini sevinçle karşıladığımız bu vakitte, Müslümanlara Mescid-i Aksa’nın hâlâ ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu hatırlatırız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48