banner39

Saldıranlar 250 değil 23 kişiymiş

Şemdinli'deki askeri yetkililer, saldırıyı gerçekleştiren 23 kişiyi sınırdan geçerken gördüklerini ancak çoban sandıklarını belirttiler.

Arşiv 20.06.2010, 16:33 20.06.2010, 18:12
Saldıranlar 250 değil 23 kişiymiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Başbakan Erdoğan'a verdiği brifingde Şemdinli'de baskın düzenleyenlerin abartıldığı gibi 250 değil 23 kişi olduğunu söyledi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün PKK'nın baskınına uğrayan Tekeli Hudut Tabur Komutanlığını ziyaret etti. 

Başbakan Erdoğan, Van'da hayatını kaybeden askerler için düzenlenen törenin ardından, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Milli Savunma Bakan ı Vecdi Gönül, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay ile helikopterle Şemdinli Tekeli Bölgesindeki Tabur Komutanlığına geldi. 

Burada Tümgeneral Gürbüz Kaya tarafından saldırı ile ilgili bölge haritası üzerinde brifing verildi.

Saldırı gecesi 23.30 sularında ilk görüntülerin alındığını, bu saatten itibaren görüntü alınan bölgelere topçu atışı ve diğer ağır silahlarla ateş edildiğini belirten Tümgeneral Kaya, ilk alınan görüntülerde ateşe karşıl ık verilmediği için bu görüntülerin çoban, köylü, ya da kaçakçı olabileceğinin düşünüldüğünü kaydetti. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da bazı basın organlarında baskını gerçekleştiren terörist sayısının 250 civarında olduğu bilgisine yer verildiğini anımsatarak, bunun gerçeği yansıtmadığını, "Bu rakamın doğru olmadığını" söyledi. 

Orgeneral Başbuğ, 57 kişilik bir saldırı grubunun bölgeye geldiğini, 23 kişilik terörist grubun da saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi. 

Brifingin ardından Başbakan Erdoğan, tugay içindeki gazinoya geçerek, çatışmada hafif yaralar alan gazilerle bir araya geldi. Gazilerle yakından ilgilenen Başbakan Erdoğan'a, ayran ikram edildi. 

Başbakan Erdoğan daha sonra teröristlerle ilk sıcak temasın yaşand ığı, sızmaların gerçekleştiği Gediktepe Bölgesini helikopterle inceledi, mevzileri ziyaret etti. 

Başbakan Erdoğan'a Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ da eş lik etti. Bu arada bölgede Kobra helikopterleri de sürekli olarak uçuş gerçekleştirdi. 

Başbakan Erdoğan incelemelerinin ardından yine helikopter ile Van'a geçecek.

banner53
Yorumlar (1)
aydemir 11 yıl önce
Gelen katil alcaklarin 50 civarinda bütün kanallar söyledi. siz 23 sayisini nerden buldunuz?
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?