banner15

'Saldırılar mezhepsel değil'

Irak'ta Mustansiriya üniversitesi yakınlarında gerçekleşen ve 70 kişinin öldüğü patlamalar öğrenciler tarafından protesto edildi.

'Saldırılar mezhepsel değil'

Mehmet Ali Kaçmaz
Dünya Bülteni

Irak’lı öğrenciler Salı günü Bağdat’ın Mustansiriya üniversitesi yakınlarında gerçekleşen iki bombalama olayını protesto etti. Patlamalarda 70 sivil insan ölmüş, 140 kiş yaralanmıştı.

Yaklaşık 60 kişilik öğrenci grubu, Karada bölgesinde bulunan üniversitelerinin güvenli olmadığını dile getirerek yetkililerden kendileri ve öğretim görevlileri için koruma talep ettiler.

Göstericilerden biri “öğrencilere yapılan bu tarzdaki saldırıları kınıyoruz” derken, bir diğeri, “koruma talebinde bulunuyoruz” dedi.

Saldırılar mezhepsel değil

Protesto gösterisindeki öğrencilerden Yasmin Mohammed,olayın mezhepsel bir amaç taşımadığını belirterek şunları söyledi: “Bu saldırılar mezhepsel bir özellik taşımamakta, çünkü bu üniversitede Şiiler, Sünniler, Kürtler ve Hıristiyanlar birlikte okumakta. Ve bizler üniversitelerimize devam etmekte kararlıyız” dedi.

Sladırılarla ilgili fikrini açıklayan bir diğer öğrenci üniversitelerdeki eğitimin hiçbir şekilde durdurulmaması gerektiğini ve “bir öğrenci bir profesör kalsak bile eğitime devam edeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48