Saldırıyı destekleyen Netanyahu ABD gezisini iptal etti

Gazze'ye insani yardım götüren gemilere düzenlenen saldırıyı destekleyen Netanyahu ABD gezisini iptal etti.

Saldırıyı destekleyen Netanyahu ABD gezisini iptal etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan operasyonun arkasında olduklarını söyledi. Netanyahu, yaşanan olaylar üzerine yarın yapılması planlanan Washington gezisini iptal etti.

Netanyahu, Kuzey Amerika ziyaretini yarıda keserek ABD Başkanı Barack Obama'yla görüşmeden İsrail'e döneceği açıklandı. Kanada ve İsrail başbakanlarının ortak basın toplantısı düzenleyecekleri bildirilmesine rağmen yapılmadı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Kanada'da bulunan Netanyahu, İsrailli diplomat ve güvenlik yetkilileriyle yaptığı telefon görüşmesinde orduya "tam destek" verdiğini söyledi.      

Netanyahu'nun görüşmede ayrıca operasyon sırasında "yaralananların sağlık durumu" hakkında da bilgi istediği ifade edildi.   

İsrail'in düzenlediği operasyon sonucunda en az 10 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. Hayatını kaybedenlerin arasında Türklerin de bulunduğu bildirilirken, İsrail ordusu operasyonda 7 askerinin de yaralandığını belirtmişti.  

Yaşanan olayların ardından Netanyahu'nun yarın yapılması beklenen Washington gezisi iptal edildi. Netanyahu'nun son aylarda yeni yerleşim birimleri nedeniyle bozulan ABD-İsrail ilişkilerini düzeltmek amacıyla Obama'yla biraraya gelmesi bekleniyordu.

Görüşmede, Gazze yarım konvoyuna düzenlenen saldırının da ele alınacağı tahmin ediliyordu. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, gezinin iptal edildiği duyuruldu.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2010, 00:32
banner53
YORUM EKLE

banner39