Saldırıyı 'Gogo' skandalı kahramanı yürüttü

Gazze'ye insani yardım götüren filoya saldırıyı yöneten Tshi Marom'un adı ülkesinde ilginç skandallarla anılıyor.

Saldırıyı 'Gogo' skandalı kahramanı yürüttü

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze Şeridi’ne insani yardım götüren filoya yönelik İsrail saldırısını İsrail Deniz Kuvvetleri İstihbarat Şefi Amiral Aliazar Tshi Marom yürüttü.

55 yaşındaki İsrailli komutan geçtiğimiz yıl Tel Aviv’deki bir eğlence mekanından zil zurna sarhoş çıkarken kameralara yakalanmış, “Gogo Klubü” skandalı da tüm İsrail’de dilden dile yayılmıştı.

Olayın üzerine Aliazar, Gogo gece kulübüne bir arkadaşına selam vermek için kısa süreliğine uğradığını söylese de içeride çekilmiş cep telefonu görüntüleri üzerine özür dilemek zorunda kaldı.

İsrailli komutan 2007 yılında Hizbullah ile İsrail arasında çıkan savaştaki başarısızlığı nedeniyle istifa eden amiralin yerine bu göreve atanmıştı.

Amiral Aliazar asker kökenli değil. Aliazar, Hayfa Üniversitesi’nde sosyoloji, Harvard Üniversitesi’nde de İşletme alanında yüksek lisans yapmış.

Aliazar daha önce “Nuh’un gemisi operasyonu” adını verdiği bir operasyonla 2002 senesinde bir silah kaçakçılığı gemisine düzenlediği operasyonla adını duyurmuştu.

İsrailli komutan, birçok kuralı tanımaması ile tanınıyor. Aliazar, Facebook’ta komik fotoğraflarını taşıyan sayfasıyla da çok tartışılıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 10:25
banner53
YORUM EKLE

banner39