banner15

Salim Uslu: Çocuklarımıza darbe anayasası bırkmayalım

Hak-İş Başkanı Uslu, "Standartları yüksek bir anayasa, yüz karası bir darbe anayasası bırakmaktan daha onurlu" dedi.

Salim Uslu: Çocuklarımıza darbe anayasası bırkmayalım

 
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Anayasa değişikliğine destek verirken, ''Çocuklarımıza standartları yüksek bir anayasa bırakmak, yüz karası bir darbe anayasası bırakmaktan daha onurlu bir davranıştır'' şeklinde konuştu.

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu ev sahipliğinde Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Sivil Anayasa İçin Bursa Buluşması'' toplantısi için Bursa'ya gelen Salim Uslu, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Uslu, geç ve eksik yapılmasına rağmen anayasa çalışmalarının gerekli olduğunu bildirdi.

Türkiye'nin yaşadığı kriz ve kaosların tek nedeninin 1982 darbe Anayasası olduğunun altını çizen Salim Uslu, Anayasa değişiklik paketinin, kurumları anayasa sınırlarına çekmeye ve anayasal yetkilerle yetinmeye zorlayacağını belirterek, "Darbe felsefesine göre dizayn edilmiş kimi kurumlar, adaleti dağıtmaktan, anayasanın kendilerine belirlediği sınırlarda kalmaktan ziyade, yürütme ve yasama üzerinde, yani millet iradesi üzerinde bir kısım yerindelik denetimi yapmakta, yada toplumun seçtiklerini beğenip beğenmeme imtiyazını kullanmamaya çalışmaktadırlar. Böyle olunca da demokrasi gelişmemekte ve Türkiye'de sorunlar bitmemektedir. İşte bu anayasa reform paketi bir anlamda kurumları anayasa sınırlarına çekmeye, anayasa yetkileri ile yetinmeye zorlayacaktır." şeklinde konuştu.

Anayasa değişiklik paketinde, bireysel hak ve özgürlükler bakımından önemli düzenlemelerin bulunduğuna aktaran Salim Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü; "Yeni düzenlemeleri kendimiz için değil, çocuklarımız için yapıyoruz. Çocuklarımıza standartları yüksek bir anayasa bırakmak, yüz karası bir darbe anayasası bırakmaktan daha onurlu bir davranıştır. Şu anda yeni bir tarih yazılıyor. Bu tarih yazılırken biz de sorumlu davranarak çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak zorundayız. Darbe heveslileri veya varlığını darbelere borçlu olanların, insanımızı ve geleceğimizi kendi tasavvurları içine hapsetme anlayışına karşı çıkmanın tam da zamanıdır. Bırakalım çocuklarımız özgür, bağımsız ve tarafsız bir yargının varlığına, hukukun üstünlüğüne inanarak yetişsinler.''

Salim Uslu, TEKEL işçileriyle ilgili bir soru üzerine, ''TEKEL işçileri ne kadar haklıysa onları Ankara'ya getirip, eylem yaptırıp, arkasından da hiçbir şey almadan daha da kaotik durum oluşturarak elleri boş memleketlerine gönderen sendikayı da sorgulamak gerekiyor'' şeklinde cevap verdi.

Katılımın büyük olduğu programda sivil ve tam demokratik bir anayasa vurgusu yapıldı.

Kaynak: CİHAN

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 01:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
mesut dönmez
mesut dönmez - 9 yıl Önce

bu ülkede sen sendika baskanısın toplantıda ne kadar eleştirsende şu anki mevcut anayasayı çöpe atmaya kalkıon okdar insan içinde tabi bütün yandaşların ordaydı kimse ses cıkaramıo biz 4 kişi dışarıdan sadece başımıza 2 tane guvenlik koydunuz... yarın türk bayrağını sonra istiklal marşınıda atmaya kalkarsınız beğenmedikm eksik die.. sonra barolar dava açsa sana yargı siyasallaştı dersiniz..siz sendikasınız siz siyasallaştınız size laf sölenmio..çünkü toplantıya akp vekil ve belediye başkan yandaşlarınla katıldın..seninn gibi sendikacılar bu ülkeye zarardan başka bişe vermez.tekel işcilerini nasıl yarı yolda bıraktığın ortada ...

banner39

banner36

banner37

banner35